Na středečním sněmovním Rozpočtovém výboru se opět buď ukázala absolutní nedomyšlenost EET, nebo se potvrdily Babišovy pravé úmysly.
Jak uvedla na svém facebookovém profilu poslankyně Kristýna Zelienková, výbor se zabýval možností, jak rozšířit prostor pro tzv. „paušální zdanění“. Nepleťte si tento nástroj s pouhými paušálními výdaji. V tomto případě se jedná o možnost malých podnikatelů dohodnout si s finančním úřadem předem daň. Jinak řečeno, živnostníček má dopředu dohodou stanoveny přímo čisté příjmy (rozdíl mezi příjmy a výdaji) čili základ daně a tudíž i daň. Nemusí si tedy vůbec vést daňovou evidenci (dříve nesprávně nazývanou jako „jednoduché účetnictví“). Tato možnost je v současnosti využívána jen naprosto ojediněle, ale měla by být rozšířena a možná také více popularizována.
Jak se to týká „online pokladen“? Přece zcela. Evidence tržeb (potažmo příjmů) má být podle ministra Babiše zaváděna kvůli tomu, aby se podnikatelům zúžil prostor pro šizení účetnictví či daňové evidence. Kdo není kvůli daním zatěžován žádnou evidencí, protože má předem stanovenou paušální daň, neměl by přece být zatěžován, dokonce mnohem více, ani tím, že musí být propojený s „Babišovou“ centrálou, na kterou bude povinně ihned posílat informace o nákupech prováděných každým jednotlivým zákazníkem pod hrozbou likvidačních pokut hrozících zvláště tehdy, pokud ho zákazníci udají (např. přes připravované internetové stránky), že jim nevydal účtenku, nebo pokud na více než 48 hodin vypadne spojení. Taková povinnost pak nedává z hlediska daně z příjmů absolutně žádný smysl, ledaže by šlo panu ministru a podnikateli Babišovi o něco jiného (dejme tomu o likvidaci drobné konkurence prostřednictvím vysokých nákladů).
Paní poslankyně Zelienková se proto na jednání výboru logicky zeptala přítomné Babišovy náměstkyně, jakým způsobem budou tito podnikatelé osvobozeni od „online pokladen“. Čekáte pointu? Jak možná tušíte, odpovědi se nedočkala. Alespoň podle svých slov. Paní náměstkyně prý vypadala překvapeně a paní poslankyně proto raději připravuje vlastní návrh na osvobození těchto podnikatelů.
Připomeňme, že paní náměstkyně, pod kterou spadají daně a tedy i EET, má také jiný názor než ministr Babiš na online evidenci spropitného, jak uvedla pro Hospodářské noviny. Zatímco ministr Babiš tvrdí, že hospodští či kadeřnice budou muset online evidovat spropitné pouze v případě, že připadne jejich zaměstnavateli (popřípadě jim, pokud zaměstnávají sami sebe), paní náměstkyně trvá na online evidenci každého „dýška“.