NÁZOR / Stoupenci hnutí ANO, mezi nimi i exministryně Alena Schillerová, začali naříkat nad tím, že zrušení elektronické evidence tržeb (EET) byla chyba, protože stát údajně přichází o miliardy korun, a ubylo prý míst, kde se dá platit bankovními kartami. To proto, že při hotovostní platbě se údajně snadněji podvádí na daních. Pozoruhodné je, že se tyto nářky objevily naráz jako na povel, jako kdyby se jednalo o nějakou cílenou negativní PR kampaň babišovců. Podle mne to nemůže být náhoda.
Tohle všechno jsou však nepodložené zvěsti. Neexistují žádné přesvědčivé údaje, které by potvrdily, že EET přinesla do státního rozpočtu miliardy či desítky miliard korun navíc. To jsou jenom spekulace. Stejně tak je to s názory, že zrušení EET přispělo k omezení možnosti využití platebních karet. Ekonomové uvedli, že pro taková tvrzení neexistují žádná věrohodná data. Také jsem třeba zaslechl, že v Českém Krumlově se v mnoha místních restauracích nedá platit kartou. To je pravda, ale stačí si přečíst příspěvky na sociálních sítích a člověk zjistí, že na tuto skutečnost si lidé v tomto jihočeském městě stěžovali dávno před zavedením EET.
Já jsem samozřejmě rád, když můžu platit kartou, protože je to pohodlnější, nicméně rozumím živnostníkům, kteří tento způsob platby odmítají a upřednostňují hotové peníze. Třeba kvůli nákladům na provoz platebních terminálů. Nikdy bych si však nedovolil o nikom říci, že se brání možnosti úhrady platebními kartami jenom proto, aby mohl podvádět.
To jsou obyčejné pomluvy podnikatelů jako vystřižené z komunistické propagandy. Pro soudruhy byl každý živnostník podvodník, vykořisťovatel a tyran nebohých pracujících. Zdá se, že ANO tuto rétoriku převzalo a pokračuje v ní. I v jeho vidění světa jsou lidé, kteří podnikají, nepřátelé společnosti, na něž je třeba si posvítit. Koneckonců, vždyť šéf anoistů Andrej Babiš byl také dlouholetým členem komunistické strany.
Pro mě znamenalo zrušení EET snížení nákladů pro drobné živnostníky, odbourání byrokracie a ukončení nesmyslné šikany. Jako když před několika lety finanční úřad někde na Olomoucku poslal podle serveru podnikatel.cz kvůli EET desítkám novomanželů dotazník s otázkami o počtu svatebních hostů, způsobu vyúčtování svatební hostiny atd. Postup svých podřízených hájila i tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, naštěstí soud rozhodl, že takové praktiky finanční správy jsou protizákonné.
Je proto dobře, že EET byla zrušena, poněvadž nepřinesla žádný užitek.
Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.