Stát už tři roky sleduje malé podnikatele a živnostníky. Už tři roky žijeme s EET, už tři roky nám vláda o ní lže, aby si ji udržela. Od 1. 12. 2016 víme, jak to s námi vláda myslí. Je čas zavzpomínat a připomenout, jak to tehdy bylo.
Někdo slaví, jiný si to připomíná s hořkostí. Už samotný postoj k EET napovídá, na čí straně kdo stojí. Ti, kteří slaví, stojí na straně státu a jeho tažení proti malému podnikání. Andrej Babiš, Alena Schillerová, Karel Havlíček, Marta Nováková, sociální demokracie, komunisté, AMSP, HK ČR a Svaz obchodu.
S hořkostí naopak myslí na EET ti, kteří hájí svobodné podnikání a zájmy malých podnikatelů. Podnikatelské odbory, Asociace podnikatelů a manažerů, ODS, TOP 09, STAN, Piráti, Strana soukromníků, Asociace soukromého zemědělství a další a další podnikatelské spolky. Především však s hořkostí a odporem myslí na EET asi 500 000 malých podnikatelů a živnostníků.
Čtenáři si zaslouží stručně připomenout, co je to EET. Je to nástroj sledování podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti. Každou tržbu musí takový podnikatel elektronicky zaregistrovat, tedy nahlásit Finanční správě. Podnikatelé si museli sami za svoje peníze pořídit zařízení, které státu umožní jejich sledování.
A nedosti na tom, k prosazení EET v letech 2015 a 2016 rozjel stát marketingovou mašinerii ve prospěch EET. Reklamy v televizích, v rádiích i v tisku. To tady ještě nebylo, aby stát utrácel stovky milionů za reklamu na nový zákon! Jádrem sdělení všech těch reklam bylo, co vše se pořídí za peníze, které EET vymůže od těch podvodníků podnikatelů a živnostníků. A především přišli Babišovi poradci s třemi sice vylhanými, ale velmi chytrými slogany. Prý EET zvýší výběr daní, narovná podnikatelské prostředí a potlačí šedou ekonomiku.
Nezlepšil se výběr daní, nenarovnalo se podnikatelské prostředí a nezlepšil se stav šedé ekonomiky.
Jako politický nástroj se však EET velmi osvědčila. Stát posílil svou moc nad drobným podnikáním, Podle známého hesla „Rozděl a panuj“ kampaněmi k EET vyvolal Andrej Babiš u části nepodnikajících občanů třídní zášť vůči drobným podnikatelům, protože prý „všeci kradnú“. Stát a na něj navázané korporace sledují, kdo, co a za kolik prodává. EET dala úředníkům do rukou klacek kontrol, kterými vyvolávají strach mezi podnikateli. Podnikatelé platí do státní kasy stovky milionů korun za pokuty udělené za banální přestupky. S EET přišla i Účtenkovka, nemravná loterie, kterou provázejí skandály a podvody.
Pokud tohle někdo považuje za úspěch, pak může slavit.
Jinak nic, žádný pozitivní přínos, žádné výsledky, které by se daly doložit. Mocní tohoto státu jsou spokojeni, a stovky tisíc malých podnikatelů a živnostníků cítí bezmocný vztek. Proč?
Protože:
Podnikatelé vydali za pořízení EET několik miliard korun – zbytečně a nedobrovolně. Další miliardy utratil za EET stát.
Nesnížil se počet kontrol, jak sliboval Andrej Babiš a jeho lidé. Naopak, jen za první tři roky vykonaly Finanční správa a Celní správa více než 240 000 kontrol!
EET zhoršila pozici drobných podnikatelů v konkurenci s velkými korporacemi, tedy ještě více pokřivila podnikatelské prostředí. EET byla jednou z příčin zavírání tisíců venkovských hospůdek a obchodů.
Kvůli EET přijaly Finanční správa a Ministerstvo financí tisíce nových úředníků. EET poškodila pozici živnostníků ve společnosti. S EET se úředníci naučili chovat se při kontrolách nepřátelsky a manipulativně.
S EET se lež stala běžnou součástí našeho života – lež, že EET kritizují jen ti nepoctiví, lež, že je potřebná, aby se odhalilo, kdo nepřiznává tržby, lež, že se s ní zvyšuje výběr daní, lež, že narovnává podnikatelské prostředí, lež, že to mají všude v zahraničí, lež, že ji podnikatelé a živnostníci mají rádi.
Jaká je tedy tříletá bilance EET?
EET je návrat do dob totality, kdy byli všichni sledováni a všichni byli a priori sprostými podezřelými.
EET je zvrácená a obludná. Je to však jen výtvor lidí, a tedy sama Elektronická evidence tržeb za nic nemůže. To lidé, kteří ji vymysleli, prosadili a se zvráceným potěšením provozují, jsou špatní. Jejich myšlení je obludné, jejich motivací je zlo a jejich postoj k drobnému podnikání je nepřátelský. Andrej Babiš, Simona Hornochová, Alena Schillerová, Martin Janeček, ale nezapomeňme i na „zásluhy“ poslanců ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří ji pomohli prosadit a dodnes drží EET nad vodou – nepotřebnou a škodící, ale politicky tak cennou.
EET je nutné zrušit. Je to vřed na těle svobodné a demokratické společnosti.
Autor je předseda výboru Podnikatelských odborů