Babišovo ministerstvo dnes zveřejnilo svůj záměr pořádat od příštího roku show k EET zvanou „Účtenkovka“.
Tak jako si českých národ oblíbil jiné populární soutěže, bude jistě hltat i Babišovu hru, která by měla usnadnit udávání hostinských, majitelů chatek, prodavaček a postupně také obvodních či veterinárních lékařů, instalatérů, pokrývačů či kadeřnic. Ministr Babiš a jeho tým totiž budou ověřovat, zda vám tito živnostníci či majitelé podniků nevydali falešnou účtenku za zboží, za službu či za dýško, popřípadě zda jste vy, pokud jste podnikateli, nevydali ve směnárně obsluze u okýnka falešnou účtenku ze své přenosné „online pokladny“, pokud jste jako zákazníci směnárny dosáhli kurzového zisku.
„Ročně budeme rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Počet výher se tak bude pohybovat od 20 do 30 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do 1 milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ostatní výhry jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,“ raduje se náměstkyně ministra financí zodpovědná za EET Alena Schillerová. „Losování bude probíhat každý měsíc, vždy 15. kalendářní den, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období,“ dodává náměstkyně. Účtenky budou porovnávány s údaji odeslanými na „Babišovu“ centrálu.
Jedná se o stejnou náměstkyni, která chce online evidovat úplně každé spropitné, jak uvedla pro Hospodářské noviny, ačkoli finanční správa vyžaduje online evidenci jen spropitného, které zůstává živnostníkovi (např. kadeřnici) či zaměstnavateli.
Jedná se o stejnou náměstkyni, která podle poslankyně Kristýny Zelienkové (odpadlice od ANO) neuměla odpovědět, proč lidé, kterým bude jejich „finančákem“ na základě dohody stanovena paušální daň, nebudou sice logicky muset vést roční daňovou evidenci, zato však budou muset vést okamžitou evidenci (včetně výpočtu DPH za každého jednotlivého zákazníka) na své „online pokladně“, jak jsme několik hodin poté informovali na Svobodném fóru.
O pár dní později přišel ministr Babiš se směšnou historkou o tom, že zrovna potkal babičku, která si jen přivydělává, a protože se mu jí zželelo, rozhodl se, že ji osvobodí ze spárů svého vlastního projektu (EET). Rozhodl se tedy do budoucna osvobodit od EET některé (ale nelogicky ani zdaleka ne všechny) takové podnikatele, kteří nebudou muset vést ani roční evidenci. Tedy pokud mu tento pozdní plán projde ve sněmovně. Navíc jim ministr Babiš odmítl proplatit náklady za nakoupené „online pokladny“, tiskárny, čtečky kódů a podobně. Je přece jejich chyba, že si potřebné zařízení pořídili příliš brzy. Nyní přitom Babišovo ministerstvo naopak kritizuje hospody či autokempy, které už mají mít od 1. prosince „online pokladnu“ i stabilní připojení k internetu, ale vše si nechaly na poslední chvíli.
Jak už jsme vás informovali, hrozící pokuty za nevydanou nově vymyšlenou účtenku či vydanou falešnou účtenku jsou drakonické, pro většinu živnostníků spolehlivě likvidační a navíc ani není potřeba prokázat živnostníkovi úmysl. Bude pykat za svůj omyl i za omyly svých zaměstnanců. Zaměstnanci (třeba servírce) také hrozí až půlmiliónová pokuta, ale je mu nutné prokázat úmysl.
Kromě až půl miliónu za neodeslání informací o každém jednotlivém nákupu a dalšího až půl miliónu za nevydanou „novou“ účtenku, hrozí taky dalších půl miliónu za ztížení, či dokonce zmaření Babišovy online evidence, tedy pokud vám „finančák“ dočasně nezavře provozovnu. Tato pokuta navíc hrozí úplně každému svéprávnému občanovi, a to bez ohledu na to, kde a jak ztížil fungování Babišova (ale také socialistického a lidoveckého) výmyslu. Pokud je takový občan podnikatelem (byť třeba zrovna čerpá dovolenou a evidenci zásadně ztížil dejme tomu klopýtnutím o kabel v nějaké hospodě na druhém konci republiky, než je jeho vlastní obchod, opět mu nemusí být ani prokazován úmysl).
Otázkou však ještě je, který zpěvák bude na velkolepých Babišových udavačských show zpívat. Michal David? Richard Krajčo?