Chaos kolem zákona o evidenci tržeb a jeho neznalost ze strany ministerstva financí i vlády nezná mezí.
Projednávání zákona o „on-line pokladnách“ trvalo podle nyní již pomalu končící vládní koalice neúměrně dlouho. Projevy opozice byly vládou dokonce označeny jako obstrukce. Přitom se tehdy na plénu sněmovny nehovořilo prakticky o ničem jiném než o EET. Nanejvýš byl občas nějaký argument zopakován, pokud na něj ministr financí Andrej Babiš jakožto faktický předkladatel ani nikdo další z vládní koalice nereagovali. Nebo samotní vládní poslanci začali vyprávět něco ve smyslu, že zloději křičí, protože se bojí EET. Např. Jana Lorencová z ANO připomněla kauzy z devadesátých let (kterým se jako významná investigativní novinářka tehdy věnovala). Babišův projekt totiž podle ní musel být zaveden, aby všichni ti hostinští, číšníci či obchodníci nemohli financovat organizovaný zločin.
Projednávání bylo nakonec vládní většinou poslanců přerušeno, dost možná protiústavně, ale ústavní soud dosud nestihl rozhodnout (a věřme, že věc neprotahuje záměrně). Nejhorší je, že se na vyřčené argumenty nedbalo. Vláda zákon z pozice síly protlačila.
Příslušná náměstkyně ministra financí (tehdy Babiše, nyní Ivana Pilného z ANO) Alena Schillerová dokonce v Hospodářských novinách tvrdila, že by se EET měla vztahovat na veškeré spropitné (v hospodách či u kadeřnic apod.). Dostala se tak však do sporu s finanční správou, která trvá na on-line evidenci pouze některých dýšek. Svobodné fórum přitom na problematiku on-line evidence spropitného upozorňovalo již zhruba o rok dříve.
Teprve dodatečně si sama vláda začala vzpomínat, co by bylo dobré na EET změnit, především pak koho by bylo dobré z povinné on-line evidence prodejů vyjmout. Lidovci začali hlasitě křičet, že by měly být vyjmuty farmářské trhy, protože jinak budou kvůli nákladům omezovány či rušeny. Zapomněli křičet, že za to mohou oni sami a že část opozice měla pravdu.
Později se nechal na tiskové konferenci slyšet ministr Babiš, že mluvil s jistou babičkou z Kladna, která prodává snad kdesi na víkendových trzích (tedy opravdu jen příležitostně) zeleninu a EET ji zničí. Slíbil jí, že ji osvobodí od svého vlastního výmyslu tím, že vyjme z povinnosti živnostníky s velmi nízkými tržbami, kteří podnikají zpravidla jen „na vedlejší úvazek“. Babička však bude muset zaplatit předem dohodnutou paušální daň z příjmů. Sociální demokraté jako koaliční partner však nesouhlasili s takovými dodatečnými úpravami a návrh tak padl pod stůl.
Teprve nyní se ministerstvo financí dopracovalo k tomu, že by mohlo osvobodit také slepé a slabozraké podnikatele, pro něž nejsou na trhu vhodné pokladny. Je to trestuhodné, asociace lidí se zdravotním postižením na problém dávno upozorňovaly. Ani tento návrh však zatím neprošel, protože se ministerstvo pod vedením Pilného na poslední chvíli rozhodlo přidat mezi zachráněné od EET rovněž prodejce vánočních kaprů. O nich se přitom v médiích diskutovalo dávno před tím, než byl zákon o evidenci tržeb schválen. Navíc se ukazuje, jak jsme již upozornili, že vyjmout konkrétní profesi asi tak snadno nepůjde.