Exministr financí Andrej Babiš za sebou zanechal zákon o evidenci tržeb plný chyb či vyslovených nesmyslů. Problémy se týkají předmětu evidence (co má být vlastně evidováno), reálného provedení i právní stránky. Dnes vám představujeme pět problémů, které se vyskytují (či v pozdějších fázích zavádění EET ještě vyskytnou) v reálném provozu.
Pokud vám vypadne spojení s „Babišovou“ centrálou (třeba proto, že někdo na centrále zakopl o kabel), musíte všechny prodeje nahlásit hned, jak spojení naběhne. I kdybyste zrovna jedli štědrovečerní večeři, leželi v nemocnici nebo byli na dovolené. Pokud však spojení nenaběhne do 48 hodin, můžete za každý nenahlášený prodej dostat až milionovou pokutu (půl milionu za nenahlášený prodej a dalších půl milionu za nevydanou „EET účtenku“). Pokud se budete soudit, asi vyhrajete, ale bude vás to stát dost času a úsilí.
Jestliže nechcete platit daně ani po letech, musíte hodně zaslaných údajů později stornovat. Storno evidence je u EET časově i objemově neomezená. Zabránit vám v ní může až případná účtenková hazardní hra, kterou Babiš připravoval. Navíc si musíte uvědomit, že daně neplatíte na základě údajů z EET, nýbrž na základě daňových přiznání. K uvedeným podvodům vás však nenavádíme. Je jistě správné, aby byli drobní živnostníci vyždímáni na daních, jak si přeje vláda. Jen upozorňujeme na hloupost v zákoně a dveře, které se tím otevřely.
Není pravda, že bude stačit jedna účtenka. „Klasická“ účtenka, jakou známe dávno, musí být vydána zpravidla při předání zboží. „EET účtenka“ podle Babišova názoru při zaplacení (např. záloh). K tomu si ještě přičtěte účtenky za spropitné, pokud jde do kapsy živnostníkovi (např. kadeřnici) či podniku, nikoli zaměstnancům.
Platí vám lidé za vaši podnikatelskou činnost bankovním převodem? EET se vás netýká. Stačí pak však jediné zaplacení v hotovosti či kartou a už si musíte pořídit „on-line pokladnu“, připojení, kvalitní tiskárnu atd. Nebyl to záměr, čili je to chyba.
V některých případech budou muset být vydávány (nebo spíše formou SMS odesílány) „EET účtenky“ s kódem za každé volání i zaslání SMS, jak jako první upozornily Lidovky.cz. Problém je, že účtenka musí být odevzdána nejpozději během volání, ačkoli operátor ještě nemůže tušit, jak bude volání dlouhé.