Spropitné je pro obsluhující personál v restauracích a hospodách důležitým zdrojem příjmu. Jak se však zdá, do budoucna nebudou mít zaměstnanci v gastronomii z dýšek takovou radost. Andrej Babiš a jeho ministerstvo totiž podle informací Hospodářských novin, hodlají „všimné“ zařadit do elektronické evidence tržeb. V praxi by to znamenalo, že by každá koruna, kterou zákazník nechá personálu, byla uvedena na účtence a zároveň by se zřejmě stala i součástí daňového přiznání.
Podle zákona o EET je nutné, aby každá transakce v hotovosti byla uvedena na účtence, jejíž kopii obdrží v elektronické podobě Ministerstvo financí. Tato povinnost se nově bude vztahovat právě i na spropitné. I na korunové. Obsluha tak bude muset se zákazníkem komunikovat o dýšku ještě před vydáním účtenky, jinak se může dostat do situace, že i kvůli drobným bude muset tisknout další doklad. V malých provozech nemyslitelná věc, celkově pak jakési žebrání o spropitné.
Každá koruna v gastronomii pod Babišovým dohledem
Daňový poradce Martin Hyml, který situaci komentoval pro Hospodářské noviny, říká, že podle zákona by se mělo spropitné v daních objevovat už nyní. „V případě, že spropitné patří personálu, musí mu ho zaměstnavatel uvést ve mzdě a řádně zdanit. Pokud je určené pro provozovatele, musí se objevit na účtence EET. Obsluha platbu musí zadat do pokladny, tím ji elektronicky zaevidovat a vydat návštěvníkovi účtenku,“ vysvětluje Hyml.
V běžné praxi však systém rozdělování spropitného funguje úplně jinak. Ve většině podniků se totiž peníze, které obsluha dostane za dobrý servis, počítají mimo mzdu a jsou rozdělovány podle domluvy s majitelem provozovny. Tomu chce ovšem ministerstvo financí zabránit. „Elektronická evidence tržeb míří na všechny hotovostní platby a mezi ně spadá i spropitné. Je to příjem peněz a platí pro něj stejná pravidla,“ uvedla Babišova náměstkyně Alena Schillerová.