Finanční správa už uložila při kontrolách za prohřešky na místě 83 pokut celkem za 492 000 korun, a v 1619 případech dokonce předala věc k zahájení správního řízení a na rozdávání pokut se čeká. Celkem provedla v souvislosti s EET 17 647 kontrol, přičemž odhaleno bylo 2317 nedostatků. Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, nezasílání údajů do systému EET a neumístění informační cedulky např. na pípu či k prodejnímu pultu, jak informovala mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Za nepředložení účtenky zákazníkovi hrozí pokuta až půl milionu, za nezaslání údajů o prodeji (včetně výpočtu výše DPH každého jednotlivého nákupu i u čtvrtletních plátců) hrozí dokonce až milionová pokuta (konkrétně až půl milionu za to, že neinformujete o prodeji „Babišovu“ centrálu a dalších půl milionu za nevydání účtenky, protože bez kódu z centrály nemůže být vydána). Za nevyvěšení cedulky s informací o EET pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Zaměstnavatelům přitom tyto pokuty hrozí i za pochybení (či neprokázaný úmysl) jejich zaměstnanců (číšníků apod.). Nesmíte přitom zapomínat také na evidování (včetně vydání nového typu účtenky) některých „dýšek“, a to nejen v hospodách, dále na evidování pravidelného prodeje dlouhodobého majetku (v hotovosti či kartou) a také na evidování kurzových zisků ze strany zákazníků směnáren (jsou-li podnikateli, na něž se vztahuje evidence). EET se týká i sezonních či víkendových provozoven včetně podniků vedených důchodci.
Do EET je zapojeno zhruba 138 000 podnikatelů, což je o mnoho desetitisíců méně, než Babišovi lidé předpokládali. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tak bude mít velký problém s dodržením slibu vyššího výběru daní. Jak již FORUM 24 informovalo, údajné zjištěné dvojnásobně vyšší tržby v restauracích, autokempech či penzionech za prosinec 2016 v meziročním srovnání byly způsobeny chybami, či dokonce záměrnými manipulacemi ze strany Babišova ministerstva. Jeho úředníci jednak zjevně použili velmi nevhodný statistický vzorek, dále nebrali v úvahu efekt inflace, a navíc ke statistikám za prosinec 2016 přičetli, jistě záměrně, DPH, jak zjistilo FORUM 24. Porovnávali totiž tržby z prosince 2015 se sumou evidovanou prostřednictvím EET za prosinec 2016. Jenže elektronická evidence tržeb se podle Babišových úředníků netýká tržeb, nýbrž s nimi souvisejících příjmů.
Na „Babišově“ centrále se shromažďují údaje mimo jiné o všech vydaných nově vymyšlených „účtenkách“ po celé republice, byť zatím jen těch, které byly vydány (při hotovostním nákupu, či dokonce při placení kartou) ve všech prodejnách, hospodách, autokempech, velkoobchodech, chatkách či v některých řeznictvích. Naproti tomu kadeřnictví, veterináři, lékaři, prodejci kaprů, pokrývači či instalatéři zahájí on-line evidenci účtenek až později (od března či června 2018). Veřejné záchody či banky dokonce zůstanou ušetřeny od EET natrvalo.
Zákazníkům bylo vydáno 663 milionů nového typu „Babišových“ účtenek, jak vyplývá z údajů zveřejněných finanční správou. To je 663 milionů obchodních údajů o jednotlivých nákupech shromažďovaných na „Babišově“ centrále. „Babišovy“ účtenky musejí být vydávány vždy, a to při zaplacení zboží či služby (alespoň podle výkladu finanční správy). Naproti tomu klasické účtenky musejí být vydávány na vyžádání, a to zpravidla v okamžiku, kdy si zboží převezmete. „Babišovy“ účtenky musejí být vydávány při každém zaplacení zálohy i při každé jednotlivé splátce dluhu (pokud k ní dojde v hotovosti, popř. kartou). Do budoucna bude mít státní správa nad účtenkami ještě lepší kontrolu, protože chystá slosování účtenek od všech zákazníků, kteří se budou chtít zúčastnit státní soutěže o hodnotné ceny. Nevydání účtenek lze navíc nepřímo nahlásit na webu finanční správy. V minulosti bylo možné prodejce nahlásit (tedy v podstatě udat, jak o tom psala média) přímo, ale ministr Babiš po několikatýdenní mediální kritice donutil finanční správu, aby tuto možnost zrušila. Sám přitom tvrdí, že na finanční správu nemá žádný vliv.
Projekt EET v této podobě prošel v poslanecké sněmovně zejména díky ČSSD, ANO a KDU-ČSL.