Andrej Babiš se diví, že řada z těch médií, která si nekoupil a která nepatří jeho spojencům či obchodním partnerům, ho často kritizuje. Ale co by říkal on sám, kdyby byl malým živnostníkem a vláda by nad jeho hlavu pověsila hrozbu likvidačních pokut?
Začalo to již kontrolním hlášením. Pravicová a středopravá opozice upozorňovala již při projednávání ve sněmovně na vysoké pokuty (10 tisíc, 30 tisíc či 50 tisíc), se kterými navíc nebylo možné hýbat. Nejednalo se o nejvyšší možné pokuty, nýbrž o striktně dané pokuty. Pro všechny stejné, ať jsi supermarket, chemicko-agrární konglomerát nebo kominík na živnostenský list. Kominíci se ostatně stali symbolem kontrolních hlášení, protože Babiš vysvětlil, že se musí vztahovat i na ně, aby se nemohli účastnit obřích mezinárodních podvodů s DPH.
Pokuta 30 tisíc navíc byla napařena řadě živnostníků, kteří podali včas a správně kontrolní hlášení, ale následně obdrželi od finančního úřadu výzvu, aby potvrdili, že je vše uvedené v pořádku. Mnozí na tuto výzvu nestihli během pěti dnů zareagovat, třeba proto, že byli kdesi na dovolené, takže dostali výše uvedenou pokutu.
Jenže Babiš na sněmovní schůze nechodí nebo diskutující přehlíží. Nakonec se svou pravou rukou Alenou Schillerovou teprve po více než roce chybu uznali, a dokonce se velkoryse rozhodli, že dají svým „poddaným“ možnost si požádat o vrácení velké části udělených pokut. Kdoví jestli Babiš nezavedl vysoké a striktně dané pokuty záměrně, aby pak mohl být za hodného strýčka.
Obdobně ostatně postupoval u EET, kde teprve dodatečně „zjistil“, že je hloupost požadovat okamžitou a neustálou evidenci tržeb od lidí, kteří jinak nemusejí evidovat tržby ani ročně. Tvrdil, že k poznání došel při setkání s nějakou babičkou z Kladna, která občas prodává na trzích (vládou a speciálně Babišem likvidovaných) zeleninu. Tvářil se pak jako zachránce před svými vlastními nápady. Mimochodem, nakonec navrhl osvobodit od EET stejně jen malou část těchto „babiček“ a ani to mu nakonec kvůli ČSSD neprošlo.
V rámci EET pak padají rovněž pokuty, které mohou být pro menší živnostníky na hraně únosnosti, byť příslušné orgány (daňová správa a celníci) slibují, že přihlížejí k velikosti podniku tak, aby pokuta nebyla likvidační.
Kontroloři však sankce neustále zpřísňují. Jak zjistil server Podnikatel.cz, nejvyšší pokuta udělená finančním úřadem činila zatím 150 tisíc a byla udělena za opakované porušení povinnosti odeslat údaje o jednotlivých zákazníkových nákupech na „Babišovu“ centrálu. Pokutovaný podnikatel spadal již do první vlny EET (čili podnikal v pohostinství či v ubytovacích službách).
Jestli bude trend zpřísňování pokut nastoupený v posledních měsících pokračovat, můžeme se dočkat díky zákonu o evidenci tržeb až milionových pokut za jediné pochybení třeba i ze strany zaměstnance.
Zatímco zaměstnanci musí být prokázán úmysl (což zároveň znamená, že úmysl opravdu musel mít), živnostník či podnik mohou být pokutováni i za neúmyslné chyby včetně chyb zaměstnanců.
I když budete tržbu on-line evidovat (zašlete ji na „Babišovu“ centrálu), jen potom zapomenete zákazníkovi předat vytištěnou „EET účtenku“, hrozí vám až půlmilionová pokuta. Týká se to nejen účtenek za oběd či nákup, nýbrž i účtenky vydané za spropitné (nejen v restauracích, ale v budoucích vlnách EET třeba i u kadeřnic, veterinářů či instalatérů). Podle Schillerové musejí být on-line evidována všechna dýška, jak uvedla v Hospodářských novinách, podle Babiše a daňové správy musí být on-line evidována část dýšek.
Jestliže však zapomenete odeslat údaje byť o jediném sebemenším nákupu na „Babišovu“ centrálu, hrozí vám pokuta ve výši až jeden milion, protože až půl milionu je sankce za neodeslání údajů a dalších až půl milionu vám může být napařeno za nevydání „EET účtenky“, kterou ani vydat nemůžete, když neobdržíte z „Babišovy“ centrály jedinečný kód (který mimochodem Babišovo ministerstvo zapomnělo v zákoně definovat, ale zatím mu to kupodivu prochází).
Pokud je z jakéhokoli důvodu výpadek spojení s „Babišovou“ centrálou, musíte všechny údaje odeslat ihned poté, co výpadek skončí. Kdyby ale pokračoval déle než 48 hodin, musíte nějak (zřejmě poštou) odeslat všechny údaje o nákupech vašich zákazníků nejpozději právě po 48 hodinách. Bez ohledu na případnou dovolenou, nemocenskou či Vánoce.
Aby to nebylo všechno, hrozí vám ještě až 50 tisíc pokuty, pokud nevyvěsíte nebo omylem shodíte ze zdi či z pípy cedulku, na níž musí být uveden text podle zákona, něco ve smyslu, že musíte on-line evidovat. Dalších až 50 tisíc vám pak ještě hrozí, pokud si nedáváte pozor na své autentizační údaje a certifikát k EET.