Jaroslav Faltýnek, v podsvětí důvěrně přezdívaný „Jarda Efko“, má problém. Podřízení, tedy spolustraníci, ho nezvolili za lídra kandidátky pro podzimní volby do poslanecké sněmovny. Faltýnek se pokoušel stát lídrem na Vysočině, kde kandidoval i v roce 2017. Ale nepovedlo se, jak informovaly Seznam Zprávy.
Faltýnek neobsadí ani jednu z prvních tří pozic na kandidátce. Bývalé stranické dvojce a pravé ruce majitele hnutí Babiše tak zbývá možnost nainstalovat se do čela kandidátky v jiném kraji, nebo nekandidovat na prvních místech.
Faltýnek v neděli, den před volbou, prohlásil, že vlastně neví, jestli chce v politice pokračovat. Zřejmě měl informace o tom, jak pravděpodobně dopadne pondělní sestavování kandidátky, a chtěl si připravit půdu.
Pro Efka je to ten nejnepříjemnější závěr. Muž zapletený do mnoha kauz a známý kouč poslanců ANO ve sněmovně si pravděpodobně myslel, že má dost zásluh na to, aby si střihnul další čtyři roky s imunitou.
Sám asi ví, co na něj ještě vyplave. Ale už teď je seznam závažných kauz, do kterých je zapletený, až příliš dlouhý. Tak například „kauza diář“, která dokazuje, že více než šéf poslanců ANO je Efko lobbista a dohazovač kšeftů a dotací svým kámošům.
Faltýnek na sebe upozornil i pobytem v restauraci na Vyšehradě v době zákazů. Vrchní koordinátor hlasování koalice ve sněmovně byl i u dalších kšeftů. Například řešil podivný převod majetku ČD Telematika, měla se ho dotýkat kauza Stoka, Faltýnek sehrál svoji významnou roli v kauze Čapí hnízdo. Měl být tím, kdo zařídil formální přechod majetku z velké firmy Agrofert na malou společnost Čapí hnízdo. Z vyšetřování ale vyvázl. Jednou z dalších kauz je také střet zájmů. Za ten Faltýnkův zaplatil stát mnohamilionovou pokutu. Faltýnek si totiž myslel, že je normální, když bude v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu a současně v jedné z vedoucích pozic představenstva holdingu Agrofert. Česká republika za to zaplatila pokutu okolo 20 milionů korun.
Efko je zřejmě na odchodu. A to je dobře. Měl by se inspirovat i jeho šéf.