Dva plavající předměty oranžové barvy objevili pátrači desítky kilometrů jihovýchodně od místa, kde dnes zřícené egyptské letadlo zmizelo z obrazovek radarů. Podle řecké státní televize se jedná o trosky stroje Airbus A320 společnosti EgyptAir. Ty podle zpřesňujících se informací objevilo egyptské průzkumné letadlo. Příčina zmizení stroje stále není známá, úřady se ale stále více kloní k možnosti teroristického útoku.
Na palubě letounu bylo 56 cestujících, včetně tří dětí, a 10 členů posádky. Mezi cestujícími bylo podle dosavadních informací 30 Egypťanů, 15 Francouzů, dva Iráčané, Brit, Belgičan, Súdánec, Kuvajťan, Portugalec, Kanaďan, Alžířan a jeden občan Čadu a jeden Saúdské Arábie. Podle české diplomacie mezi cestujícími nebyli žádní Češi.
Podle francouzského leteckého experta na palubě letounu patrně došlo k výbuchu. Podle Jeana-Paula Troadeca to vyplývá to z toho, že posádka podle všeho neměla čas reagovat na krizovou situaci a nevyslala nouzové hlášení.
K teroristickému útoku jako příčině zřícení letounu se přiklání také šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Zároveň vyzval evropské partnery, aby spolupracovali při pátrání po lidech, kteří jsou za zřícení letadla odpovědní.
Letoun A320 se v době svého zmizení nacházel 16 kilometrů uvnitř egyptského vzdušného prostoru. Ve 3:15 SELČ měl přistát v egyptské metropoli.
Letoun opustil řecký vzdušný prostor ve 3:27 místního času (2:27 SELČ). Z obrazovek radarů zmizel dvě minuty poté, uvedl řecký úřad pro civilní letectví. Dispečeři s pilotem mluvili nad ostrovem Kéa, což bylo nejspíš poslední vysílání z letounu. „Pilot nezmínil žádné problémy,“ řekl agentuře Reuters Kostas Lintzerakos z úřadu pro civilní letectví.
Společnost EgyptAir na svém twitteru uvedla, že letoun vyslal ve 4:26 SELČ nouzový signál, který obdržela egyptská armáda. Stalo se tak zhruba dvě hodiny poté, co stroj zmizel z radarů. Mohlo jít o signál z lokátoru, který se zapíná, když dojde k potížím a pomáhá nalézt letadlo, poznamenal k tomu list The Guardian. Egyptská armáda nicméně následně jakékoli obdržení nouzového hlášení popřela.
Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose se letadlo při strmém pádu ostře stočilo do vývrtky, než nakonec zmizelo z radarů a zřítilo se z výšky několika kilometrů. Politik to oznámil médiím s odkazem na záznam satelitních údajů z řízení letového provozu.
Do pátrání po letadle se zapojila i letadla řecké armády. Do oblasti směřovala také řecká fregata, v pohotovosti byly vrtulníky na řeckém ostrově Karpathos.
Francouzská média v drtivé většině již dlouho hovoří o zřícení airbusu jako o hotové věci. Zároveň si kladou otázku, zda v případě, že šlo o teroristický útok, neselhala Francie ve svých bezpečnostních opatřeních, protože letoun startoval z pařížského mezinárodního letiště.
Ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault po setkání s příbuznými cestujících na pařížském letišti Charlese de Gaulla zdůraznil, že zatím není nic potvrzeno. Ohledně příčin havárie není nic vyloučeno, uvedl i prezident Francois Hollande s tím, že Paříž udělá vše pro to, aby zjistila pravdu.
Podle zástupců českých letišť se dnešní tragédie na obsazenosti přímých linek z Česka do Egypta nijak neprojeví. Lidé kvůli této události své lety hromadně neodříkají. Přímé pravidelné spojení mezi Káhirou a ČR neexistuje, letadla z Česka létají jen do letovisek Hurgada a Marsá Alam. Jediný dnešní spoj do Egypta, a to z Prahy do Hurgady, odletěl podle letového řádu po 07:30.