Jak se dozvídáme z BBC, nově zveřejněné soukromé cestovní deníky odhalily rasistické a xenofobní názory Alberta Einsteina. Písemné zprávy od října 1922 do března 1923 ukazují jeho zkušenosti z Asie a na Středním východě. Dopouští se tam značného a negativního zobecňování, například označuje Číňany za „pracovité, špinavé, tupé lidi“.

Einstein později ovšem v USA hájil občanská práva, nazýval například rasismus „chorobou bílých lidí“.

Jeho deníky vydává Princeton University Press pod názvem Cestovní deníky Alberta Einsteina: Dálný východ, Palestina a Španělsko, 1922-1923. Jejich editorem je Ze’ev Rosenkranz, zástupce ředitele projektu Einstein Papers Project na California Institute of Technology.

Einstein cestoval ze Španělska na Blízký východ a přes Srí Lanku poté jel na Ceylon, pak do Číny a Japonska.

Fyzik popisuje, že přijíždí do Port Saidu v Egyptě a čelí „Levantincům všech odstínů … jako kdyby se vynořili z pekla“ a ti přicházejí na palubu lodi, aby tam prodávali své zboží.

Nejhůře ale dopadají Číňané, třeba čínské děti líčí jako „bezduché a omezené“. Jinde vidí Číňany jako „zvláštní, stádu podobný národ“ a „víc jako automaty než lidi“. Tvrdí, že mezi čínskými muži a ženami existuje jen „malý rozdíl“ a soudí, že muži jsou „neschopní se bránit“ ženské „fatální přitažlivosti“.

Albert Einstein emigroval do USA v roce 1933 po vzestupu Adolfa Hitlera a nacistické strany, protože jak to, že byl Žid, tak jeho vědecké dílo by pro něj znamenaly hrozbu.

Jak se dnes na Einsteinovy poznámky dívat? Chris Buckler pro BBC píše, že musíme vzít v úvahu, že je napsal ještě v době, než na vlastní oči viděl rasismus v USA, který měl stejné rysy jako antisemistismus. Že bude tato četba pro mnoho lidí pobuřující, je jasné. Ikonou boje za humanismus se ovšem geniální vědec stal až později a ne každý měl takový vývoj.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora