„Všude pod nebeskou klenbou vládne dokonalý chaos; situace je znamenitá.“ To jsou slova proslulého čínského diktátora Mao Ce-tunga. A vypadá to, že Čína se jeho slovy řídí i skoro 50 let po jeho smrti. Covid otřásl celým světem a místo jeho původu nebylo žádnou výjimkou. V zaslíbeném státě Xi Jinpinga se jako všude jinde zavíraly fabriky, lidé přicházeli o práci a z Číny se přestalo na pár měsíců zcela vyvážet. A věřte, že Čínu to bolelo více než úder od samotného Muhammada Aliho. Jakým způsobem se ale s covidem čínská vláda vypořádává a co se v zemi, nad kterou již komunistická ruka vládne přes 70 let, momentálně odehrává?
Již můžeme konstatovat, že čínská vláda se s covidem vypořádala bravurně. Nebo alespoň v první fázi, kdy tamější ekonomika zažila tzv. „véčkovou rekonvalescenci“. To vedlo k tomu, že se čínská ekonomika začala velmi rychle zotavovat a dostala se až na úroveň 6 % růstu HDP, kde se nacházela na konci roku 2019. To je doopravdy úctyhodné, avšak momentální situace už nevypadá tak malebně. Růst čínské ekonomiky se totiž v posledních měsících začal výrazně zpomalovat. Za tím primárně stojí pokles v továrenských výrobách, maloobchodních službách a nově schválené regule, které do těchto odvětví výrazně zasahují. Svůj podíl na momentální situaci má samozřejmě i covid a přírodní katastrofy, se kterými se Čína poslední dobou opět musí vypořádávat.
Industriální výroba druhé největší ekonomiky světa se v červenci meziročně zvýšila o pouhých 6,4 % oproti očekávaným 7,8 % v porovnání s předchozím rokem. Podobně na tom byl sektor maloobchodních služeb. Analytici očekávali růst 11,5 %, avšak zaznamenáno bylo pouhých 8,5 %. To se také promítá do čínského HDP, které se propadlo na 4,7 % růstu oproti 12,7 % růstu v první polovině tohoto roku.
S tímto náhlým a prudkým poklesem čínská vláda rozhodně nepočítala a nevypadá to, že by se měla situace nějakým způsobem zlepšit. Čínská centrální banka proto přistoupila k pumpování peněz do ekonomiky pomocí půjček a trpělivě čeká, až se celá situace trochu uklidní.
Nové čínské regule aneb operace „záchrana lidu”
Pro Xi Jinpinga, čínského prezidenta, ale zřejmě nejsou tyto signály nikterak zastrašující. Sám totiž prohlásil, že na cestu zdokonalení své země se vydává dle vzoru svých komunistických předků. O co se ale přesně jedná?
Čínská vláda momentálně vydává spoustu nových zákonů a regulací – zejména v sektorech spojených se vzděláváním, ocelí a s nemovitostmi – jež ekonomiku výrazně brzdí. Ty nejzásadnější jsou primárně spojeny s dekarbonizací, které se Čína snaží usilovně dosáhnout do roku 2060. Peking se například zapřisáhl zvýšit používání obnovitelných zdrojů energie a přistoupit k vývoji nových, ekologičtějších způsobů výroby energie. Zároveň se bojuje o snížení výroby oceli, jelikož ta stojí za 15 % všech národních emisí. Problémem však je, že Čína ve svých krocích postupuje příliš rychle a výroba oceli rapidně padá, zatímco poptávka zůstává stejná. Tato nevyváženost může jednoduše vést ke stagnaci ekonomického růstu.
Další regulace čínské vlády míří na sektor vzdělávání a na trh nemovitostí. Xi již dlouho usiluje o snížení nevyrovnanosti a o snížení nákladů na vzdělání. Snaží se tím rodiny motivovat k pořízení dětí vzhledem ke graduálně klesající čínské populaci a nárůstu počtu seniorů.
V sektoru nemovitostí naopak rostou ceny hypoték, pozastavují se pozemkové aukce a privátním fondům se zakazuje investovat do rezidenčních projektů. Celé své počínání čínská vláda zaštiťuje slovy: „Domy jsou stavěny proto, aby se v nich žilo; ne pro spekulování.“ Ovšem tato opatření se v sektoru výrazně promítají. Tržby spojené s prodejem nemovitostí padají již dva měsíce v kuse.
Společná prosperita je klíčová
Nejspíše si říkáte, že tato slova jste už někde slyšeli. A není tomu jen tak. Jsou to totiž slavná slova Mao Ce-tunga, který se tohoto konceptu během své vlády držel jako klíště. Se stejným heslem však nedávno přišla i vláda Xia, jenž věří, že v přerozdělování bohatství leží budoucnost Číny jako takové. Také ale upozorňuje na to, že společná prosperita nespočívá v okrádání bohatých. Jak prohlásil představitel čínské centrální ekonomické a finanční komise Han Wenxiu: „Nechme nejprve některé lidi zbohatnout. Ti pak pomohou zbohatnout ostatním.“
Na co se tedy v Číně mají těšit?
Jedno je jasné. V Číně se ještě nějakou dobu bude blýskat. Regulací a zákonů bude přibývat a celý svět už může pouze doufat, že to čínští soudruzi nepřeženou a budou brát svou oslabenou ekonomiku a čerstvé covidové problémy v potaz.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.