Průmyslová výroba začíná brzdit, což je varovný signál, že to nejlepší má naše ekonomika za sebou. Vláda hnutí ANO opřená o komunisty však tento vývoj nebere na vědomí. Navrhuje marnotratný státní rozpočet a v regionech slibuje další miliardy navíc. Její chování do budoucna ohrožuje veřejné finance.
[ctete postid=“200642″ title=“Snaha vlády ANO a KSČM zdanit restituce je protiprávní a narazí na Ústavní soud“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Jiřský-klášter-385×230.jpeg“ excerpt=“Komunisté vydírají vládu a premiér Babiš kývl na jejich návrh zdanit církevní “ permalink=“http://forum24.cz/snaha-vlady-ano-a-kscm-zdanit-restituce-je-protipravni-a-narazi-na-ustavni-soud/“]200642[/ctete]
Varovné signály vysílají čerstvá čísla o dubnovém vývoji průmyslové výroby. Meziročně sice stoupla o 5,5 procenta, jenže po přepočtu na srovnatelnou základnu po dlouhé době mírně poklesla. Nezávislí ekonomové nejsou překvapeni, jde o dlouhodobější trend.
To nejlepší je za námi
„Tak tedy potvrzeno: v dubnu už český průmysl rostl jen papírově díky většímu počtu pracovních dnů. Po očištění o počet pracovních dnů průmyslová produkce už v dubnu meziročně klesala o 0,2 procenta,“ reagovala Markéta Šichtařová z poradenské společnosti Next Finance. „Jinými slovy, předvídaví již vědí, že ekonomika prudce brzdí… Tvůrci státního rozpočtu, centrální banka a mnozí neprozíraví zaměstnanci se však stále chovají, jako kdyby nás to nejlepší z mejdanu teprve čekalo.“
Příčiny jsou vnější i vnitřní. Na jedné straně je patrný začínající pokles růstu v eurozóně. „Celkový trend zvýraznily intervence České národní banky. Tím naši ekonomiku přehřála ještě víc, než by se dokázala natlakovat sama. Teď tlačí na silnější korunu, čímž dodala ekonomice ránu z milosti. Recese bude hlubší, než by byla sama od sebe.“ uvedla Šichtařová pro deník FORUM 24.
Vláda podle ní nezvládla odhadnout zhoršení podmínek a staví státní rozpočet na příští rok příliš optimisticky pro vysoký hospodářský růst. „Zatímco chování České národní banky bylo příčinou současného stavu, u vlády budeme důsledky pozorovat možná už za rok ve zhoršení bilance veřejných financí,“ prognózuje Šichtařová.
Skepse je patrná i z komentářů dalších ekonomů. „Na průmyslu je vidět, že mu dochází dech a prostor pro jeho další expanzi je již docela omezený v důsledku naplněnosti kapacit i nedostatku lidí,“ uvedla analytička ČSOB Irena Procházková.
Podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče je zklamáním vývoj nových průmyslových objednávek. Meziročně vykázaly jen nepatrný růst, když zakázky ze zahraničí dokonce poklesly o 0,4 procenta.
Potvrdí se trendy?
Pokud nepříznivé trendy potvrdí následující měsíce a hospodářský růst bude nižší, než plánuje vláda, může se Česká republika navzdory proklamacím premiéra Babiše snadno octnout v dluhové pasti. Jak je to možné?
Předseda hnutí ANO ještě v roli ministra financí částečně tlumil zvyšování výdajů požadovaných ministry ČSSD. Kvůli vylepšení image odpovědného hospodáře „čaroval“ s čísly a rozpouštěl rezervy ušetřené předchozími vládami na horší časy. To už dnes neplatí. Příliš mnoho rezerv nezbývá a v roli premiéra se Andrej Babiš chová ještě rozmařileji, než jeho předchůdce Bohuslav Sobotka.
Výdaje vyšší o 103 miliard
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok s padesátimiliardovým schodkem, zvyšujícího výdaje i příjmy o monumentálních 103 miliard korun. Ruší reformní kroky pravicových vlád, žádné skutečné reformy (důchodová, sociální, zdravotnictví) nechystá. Dramaticky zvyšuje mandatorní, tedy povinné výdaje státu. Další miliardy slibuje na různé projekty při svých předvolebně laděných výjezdech do krajů. Může je splnit jen stěží, pokud nechce zdecimovat navržený schodek.
[ctete postid=“200231″ title=“Nová doba: Kandidát na ministra kultury Staněk hájí „disidenta“ Karla Sýse“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Staněk-385×230.jpeg“ excerpt=“O měnících se poměrech svědčí situace kolem nominace básníka a předního “ permalink=“http://forum24.cz/nova-doba-kandidat-na-ministra-kultury-stanek-haji-disidenta-karla-syse/“]200231[/ctete]
Premiér Andrej Babiš „našel“ 22 miliard korun na jednorázové pokrytí rekordního zvýšení penzí ve Fondu privatizace. Tyto poslední peníze ušetřené z privatizace státních podniků však budou chybět jinde. Původně byly určeny na likvidaci ekologických škod, což může v budoucnu vyvolat arbitráže. Nikdo se už nezabývá tím, z čeho budou rekordně zvýšené penze nad rámec platné valorizace financovány v následujících letech.
Kdo rozdá víc
Pod kotel přitápějí i odbory, žádající plošný desetiprocentní růst platů pro státní zaměstnance. Podporu jim v tomto nátlakovém boji avizují sociální demokraté i komunisté, podle kterých se odbory bouří právem.
Stáváme se tak svědky soutěže koaličních partnerů, kdo rozdá svým cílovým voličským skupinám víc. O rozumnou rozpočtovou politiku jde až v poslední řadě. Babišova populistická vláda opřená o komunisty nebere varovné signály zpomalování ekonomiky vážně. Naopak může být „řeckým“ akcelerátorem vážných problémů, pokud bude naše ekonomika padat do recese.