Cena elektřiny na lipské burze před pár dny překonala úroveň 700 euro za megawatthodinu. O týden dříve byla cena termínového kontraktu o přibližně 200 euro nižší. Dražší elektřinu způsobují vyšší obavy z neobnovení dodávek plynu skrze plynovod Nord Stream 1, který by od 31. srpna do 2. září neměl být v provozu kvůli údržbě turbíny. Má se tak Česká republika připravit na další zdražování energií?
Lipská burza
Evropská energetická burza (EEX) se sídlem v Lipsku je v poslední době neoblíbenou institucí. Důvodem jsou neustále se zvyšující ceny energií, za které dle mnohých může právě tato burza. Nicméně problém hledejme jinde. Cenu elektrické energie určuje burza v Lipsku jen z poloviny. Obchodovaná cena se totiž dělí na dvě složky. První složka, takzvaná silová, se počítá podle jednoduchého vzorce. Tedy cena dvou megawatthodin plynu + 0,4 × aktuální cena emisní povolenky.
Druhou složkou je regulovaná cena, která obsahuje náklady na přenos a distribuci elektřiny spolu s poplatkem za činnost operátora trhu (OTE). Tuto složku stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Cena elektřiny se odvíjí od zdroje, který ji do systému dodává. Nejdříve se dle algoritmu prodává elektřina z obnovitelných zdrojů, což je solární a větrná. Následně se prodává elektřina z neutrálních zdrojů (jaderná) a na závěr se nabízí energie z neobnovitelných zdrojů (uhlí). Běžně se stává, že po energii z neobnovitelných zdrojů neexistuje poptávka, proto se musí prodávat pod cenou. Producent tak prodává za méně, než za kolik vyrobí.
Z uvedené definice systému obchodování na lipské burze je patrné, že za zdražování v dnešní době mohou dva faktory. Jedním je bezpochyby rostoucí cena zemního plynu, která kvůli obavám z nedostatku pro průmysl a domácnosti nezná maxim. Druhý faktor je ovlivněn evropskou zelenou politikou, která se realizuje za pomocí emisních povolenek. Evropská unie je jejich emitentem, proto může ovlivnit výši povolenek v oběhu. V nedávných letech EU spíše povolenky vykupovala. Nicméně nyní je čas na případné další emise, které sice zvýší maximální povolený objem oxidu uhličitého vypuštěného z továren, ale z krátkodobého hlediska pomůže domácnostem se zvládnutím energetické krize.
Činnost České republiky na burze
Největší výrobce elektřiny u nás, polostátní ČEZ, je na lipské burze, protože se to jednoduše vyplatí. Právě burza je místo s největší koncentrací výskytu poptávky, proto je prodej elektřiny levnější. ČEZ prodává 95 % elektřiny v tuzemsku, přičemž jeho největšími odběrateli jsou samotní zákazníci či Pražská energetika nebo distributor E.ON. Pokud by ČEZ odešel z Evropské energetické burzy, ničemu by to nepomohlo. Ceny na pražské energetické burze jsou totiž mnohdy vyšší než ty v Lipsku. Je nutno zmínit, že i navzdory prodeji tuzemským odběratelům napřímo skrze dceřinou společnost ČEZ Distribuce se cena odvíjí od tržní ceny v Lipsku.
Bude líp?
Nebude. Pokud nedojde k reformě politiky emisních povolenek ze strany EU, cena se bude nadále zvyšovat. Vliv na vyšší ceny elektřiny bude mít i objem dopraveného plynu z Ruska do Evropy. Další tlak na zvyšování tržních cen způsobuje nejistota. Za předpokladu, že bude ruská rétorika ohledně dodávek neurčitá, postupně převládne chaos a ceny se budou nadále zvyšovat. České domácnosti se musí připravit na velmi krušnou zimu.