Šéf ČEZu Daniel Beneš ve velkém rozhovoru prozradil, jak moc by českým zákazníkům mohly v novém roce zdražit energie. Zatímco u elektřiny to bude nejspíš přibližně o třetinu, u plynu může být cenový skok ještě výraznější a bolestivější. V „bezpečí“ jsou podle něj jen ti, kteří mají ceny energií zafixované ve smlouvě. Těch je ale menšina. Polostátní energetický podnik hodlá ceník, který bude platit od ledna 2022, představit za dva týdny.
Beneš také řekl, že firma bude dál nabírat nové zákazníky a zároveň slíbil, že ČEZ pro koncové zákazníky zlevní, až to situace dovolí. Zatím společnost bude do konce tohoto roku držet ceny alespoň pro své stávající zákazníky. „Změny oznámíme prvního listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetický regulační úřad. Samozřejmě ale i v dalším roce budou platit ceny, u nichž měli zákazníci nějakou fixaci,“ řekl Beneš Hospodářským novinám. Vzápětí ale přiznal, že zafixované ceny má jen menší část lidí, zbytku porostou. A to dost výrazně.
„Odhadujeme, že na koncové faktuře (za elektřinu), kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku. Velkoobchodní cena bohužel letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň,“ zmínil šéf ČEZu. Za prudkým růstem cen podle něj stojí i ústup covidové pandemie, díky kterému se ekonomika vzpamatovala a poptávka po energiích stoupla. U plynu je podle něj situace ještě dramatičtější a Beneš tak odhaduje, že domácnosti mohou platit o polovinu až dvě třetiny víc než dosud.
Zároveň upozornil, že tak velká společnost jako ČEZ rozhodně nebude odmítat nové klienty, současně prý ale lidé musejí počítat s tím, že pokud přejdou teď, budou mít vyšší ceny okamžitě, ne až od roku 2022. Beneš odhaduje, že časem se vyhrocená situace na energetických trzích alespoň částečně zklidní a ceny půjdou dolů i domácnostem.
„Základní dodávka elektřiny na rok dopředu je dnes zhruba za 135 eur za megawatthodinu, další rok je to kolem 90 eur a ten další 75 eur. To znamená, že obchodníci čekají pokles, a to se nemůže neprojevit na maloobchodních cenách. V momentě, kdy dojde k výraznému poklesu, my to svým zákazníkům do cen promítneme. Je tu velmi konkurenční trh, všichni chtějí zákazníky, takže to udělají všichni,“ nepochybuje šéf velkého polostátního podniku.
Prudký růst cen energií doléhá na český trh velmi výrazně – konec už oznámila společnost Bohemia Energy, jejíchž služeb využíval skoro milion zákazníků, následně se přidaly i některé menší společnosti. Lidé se ale nemusejí bát toho, že by ze dne na den skončili potmě – závazky krachujících společností přebírají další dodavatelé a lidé mají poměrně dlouhý čas na rozhodnutí, od koho chtějí energie v budoucnu odebírat.