KOMENTÁŘ / Počínání Elona Muska na twitteru je celkově podivné a jeho názory na ruskou invazi na Ukrajinu absurdní, lépe řečeno proruské. Mnoho lidí si to v zápalu fanouškovství nechce přiznat, protože Muskovi nelze upřít, že v oblasti technologií dosáhl velkých průlomů a místo v historii má jisté. Tak, jako ho mají Thomas Edison, Henry Ford, Wernher von Braun. Pokud jde o společenské postoje, vzal si z těch tří jmenovaných bohužel i jejich negativní stránky, zvláště když jde o svět dezinformací a manipulací.
Ruská státní agentura TASS si všimla posledních Muskových vyjádření na sociální síti, kterou si magnát koupil.
„Miliardář a podnikatel Elon Musk se obul do americké administrativy za rozhodnutí poslat Kyjevu kazetovou munici a označil postoj Washingtonu za pokrytecký. ‚Amerika vždy odsuzovala jako zlo ty, kdo používají kazetové bomby, ale teď je posíláme, aby byly použity? Z toho nevzejde nic dobrého. Osud miluje ironii, ale nesnáší pokrytectví,‘ napsal v sobotu na twitteru,“ sdělila hlásná veletrouba kremelské propagandy.
Jsou to dvě věci, jednak Musk po převzetí udělal z twitteru svými zásahy místo, kde se objevuje ohromné množství extremistického a proautoritářského obsahu, a kromě toho hlásá názory, které se musí líbit v moskevských palácích a úřadovnách.
Nevypadalo to tak vždycky, po ruské invazi 24. února loňského roku to byly jeho satelity Starlink, které umožnily občanům a vojákům udržet internetové spojení. Pak přišla letos v lednu zvláštní studená sprcha, když jeho společnost prohlásila, že omezí funkce, které umožňují používat drony k útokům na ruské vojenské cíle. To znamená oslabení země, která se brání útočníkovi, a nějaké obecné fráze na tom nemohou nic změnit.
Předtím Musk 6. října 2022 navrhl vlastní mírový plán na ukončení války (shrnutí debaty si lze přečíst třeba ZDE) a ten spočíval na čtyřech bodech, z nichž dva by znamenaly, že Ukrajina přenechá Krym Rusku a vzdá se vstupu do Evropské unie a NATO.
- Opakování voleb v anektovaných regionech pod dohledem OSN. Rusko odejde, pokud to bude vůle lidu.
- Krym formálně součástí Ruska, jako tomu bylo od roku 1783 (do Chruščovova omylu).
- Zajištění dodávek vody na Krym.
- Ukrajina zůstává neutrální.
Uspořádal o tom anketu, kde nechal uživatele hlasovat. Tehdy to 59 procent hlasujících odmítlo. Volodymyr Zelenskyj odpověděl vlastní anketou, kde se ptal lidí, jestli se jim líbí víc původní Elon, nebo tento.
Ukrajinský diplomat Andrij Melnik se vyjádřil stručně: „Jděte do prdele, to je moje velmi diplomatická odpověď.“
Muskův návrh má přinejmenším slabiny, které odhalí i člověk, který není génius. Nejde jen o to, že Rusko ani Ukrajina na nic takového nepřistoupí, ale čistě prakticky není jasné, kdo by v nějakých volbách a referendech na okupovaných územích vlastně mohl hlasovat. Znamená to, že by se vrátily dát svůj hlas ty masy lidí, kteří odtamtud utekli? Že by hlasovali kolaboranti navezení tam mezitím Kremlem? A co mrtví, kteří kvůli vpádu přišli o život, takže už hlas nemají? Je to precedent, že někdo někam vpadne, poruší mezinárodní právo, dopustí se válečných zločinů a pak se tam budou konat referenda, aby to dodatečně posvětila?
Posuny na samotném twitteru jsou také znepokojivé. Základní problémy popsal článek na Foreignpolicy.com. „Platforma rozpustila své týmy pro důvěru a bezpečnost; zrušila zákazy extremistických a nebezpečných účtů; odstranila štítky informující uživatele o spojení účtů se zahraničními vládami (včetně ruských a čínských propagandistických stanic); cenzurovala novináře kritické vůči Muskovi; a umožnila to, co uživatelé podle neoficiálních zpráv považují za prudký nárůst nenávistných projevů, online trollingu a obtěžování. To vše znamená úpadek twitteru jako důvěryhodné zpravodajské a informační platformy,“ napsal na FP 15. července Miah Hammond-Errey.
Příkladem zmatku bylo dění kolem takzvané „modré fajfky“, symbolu, který označoval ověřené účty. Měl sloužit k identifikaci veřejných osobností a institucí a také novinářů a komentátorů. Kontrolní značka byla zavedena v roce 2009 s cílem vyřešit problém s účty, kde se někdo vydával za někoho jiného. Proces ověřování nebyl úplně transparentní, ale to, co nastalo po Muskově převzetí platformy, je naprostý zmatek.
Teď může kontrolní značku získat každý platící uživatel. Hned se objevila řada „ověřených“ falešných účtů. Podle FP během 24 hodin poté, co twitter změnil pravidla, se nejméně 11 nových účtů s modrou „fajfkou“ začalo vydávat za policejní oddělení v Los Angeles a kdosi, kdo se vydával za starostu New Yorku, slíbil, že vytvoří oddělení pro vymáhání dodržování pravidel silničního provozu. Deník The Guardian poznamenal, že v období podávání daňových přiznání se objevily „ověřené“ účty, které se vydávaly za americký finanční úřad.
„Modré účty na twitteru podpořily šíření dezinformací, zejména o rusko-ukrajinské válce – tématu, k němuž Musk opakovaně přebíral kremelskou mluvčí. Mezi falešné zprávy, které uživatelé Twitter Blue (algoritmus twitteru, který zvyšuje viditelnost jejich účtů a jednotlivých tweetů) rozšiřují, patří podle zprávy zveřejněné v neděli BBC Verify hrůzostrašné příběhy o údajném odebírání orgánů na Ukrajině a o použití zbraní určených pro Ukrajinu při nedávných protestech ve Francii; zpráva také vysledovala, že některé z těchto informací pocházejí z prokremelských propagandistických účtů. Nový systém Twitter Blue nejenže tyto zprávy na platformě posiluje, ale také využívá toho, co mnozí uživatelé stále vnímají jako systém ověřování, aby vytvořil iluzi důvěryhodnosti,“ píše Miah Hammond-Errey.
V květnu 2023 společnost Twitter vystoupila z dobrovolného kodexu Evropské unie pro boj proti dezinformacím. Nejen to, ač bujení dezinformací a lhaní Musk označuje za boj za svobodu slova, twitter „splnil stovky vládních příkazů k cenzuře nebo sledování uživatelů v Turecku, Indii a dalších zemích“, uvádí Foreign Policy. V Turecku to poškodilo opozici při prezidentských volbách. Podle Muska je ale lepší, když budou mít v Turecku aspoň takový twitter než žádný. Dejme tomu, ale pak se majitel a šéf nemůže tvářit jako bojovník za svobodu slova.
Musk opakovaně přejímá kremelské narativy o Ukrajině. Kromě zmíněných „mírových“ návrhů jde i o jiné věci. Bývalá specialistka Rady národní bezpečnosti USA na Rusko Fiona Hill řekla pro Politico, že Musk vědomě či nevědomě vysílá sdělení pro Putina.
„Koncem září (2022) se konala konference v Aspenu, kde Musk nabídl verzi toho, co bylo v jeho tweetu, včetně uznání Krymu za ruský – protože je z větší části ruský od 80. let 19. století – a návrhu, že by se mělo jednat o ukrajinských oblastech Cherson a Záporoží, protože by měly být zaručeny dodávky vody na Krym. Tento návrh učinil ještě před Putinovou anexí těchto dvou území 30. září. Byla to velmi konkrétní zmínka. Cherson a Záporoží v podstatě kontrolují veškeré dodávky vody na Krym. Krym je suchý poloostrov. Má vodonosné vrstvy, ale nemá řeky. Je závislý na vodě z řeky Dněpr, která teče kanálem z Chersonu. Je nepravděpodobné, že by o tom Elon Musk sám věděl. Zmínka o vodě je natolik konkrétní, že se zjevně jedná o Putinův vzkaz,“ soudí Fiona Hill.
Když se vrátíme na začátek, Ukrajina, Rusko a Spojené státy nepodepsaly dohodu o zákazu kazetové munice. Důvody pro její zákaz jsou pochopitelné, protože velký rozptyl ohromného množství výbušných elementů má za následek, že některé nevybuchnou a budou v budoucnosti představovat nebezpečí pro civilisty. Civilisté bývali obětí této zbraně už hned při jejím válečném použití. Pokrytecké je ale Rusko, ne Američané. Musk snad ví, že kazetovou munici Rusko používalo, a to právě proti civilistům, nešlo o nějaké „vedlejší škody“. Nasazení kazetové munice má aspoň nějak nahradit nevýhodu bránící se Ukrajiny, která nemůže při své protiofenzivě použít letectvo, jak by to udělalo NATO nebo to dělaly Spojené státy. Musk svým prohlášením opět škodí Ukrajině ve prospěch Ruska.
Henryho Forda jsme nezmínili náhodou. Tato podnikatelská legenda a průkopník byl proti vstupu Spojených států do druhé světové války a tvrdil, že mezinárodní obchod může přinést prosperitu, která zabrání válkám. Trval na tom, že válka je produktem chamtivých finančníků, kteří hledají zisk v ničení lidí, a v roce 1939 zašel dokonce tak daleko, že prohlásil, že torpédování amerických obchodních lodí německými ponorkami bylo výsledkem spiklenecké činnosti podniknuté finančníky, kteří se podíleli na tvorbě války. Těmi „finančníky“ myslel Židy. Ford zaplatil vytištění a distribuci 500 000 výtisků antisemitského konspiračního blábolu Protokoly sionských mudrců a antisemitským blábolům věřil.
V tom se historie opakuje. Musk nejen nechává řádit lháře, ale aktivně bludné obsahy šíří. Sdílel třeba video Tuckera Carlsona, kde se útok trumpovských fanatiků na Kapitol podával díky sestřihu záběrů jako pokojná exkurze občanů, kteří si za doprovodu ochranky prohlížejí budovu. Zdálo by se, že snad na takový nesmysl nemůže nikdo skočit, ale nadšené ohlasy některých uživatelů twitteru, kterým to „otevřelo oči“ a získali „alternativní pohled“, ukazují, že lidé uvěří čemukoli. Ztrumpizované křídlo republikánské strany věří nesmyslům, které si s podvrhem carské tajné služby o sionských mudrcích nijak nezadají.
Twitter teď vypadá jako nástroj zakoupený na jedno použití, totiž pro posílení pozic fašizujících ultrapravicových sil. Tím by se vysvětlovalo, proč Muskovi moc nezáleží na tom, do jak bídného stavu platformu dovedl. V tomto případě je to „raketa na jedno použití“, něco, co jinak ohledně technologie kosmických letů Musk překonal.
Fanouškovství je třeba nechat stranou. Šíření lží a nesmyslů se nedá omluvit tím, že někdo posunul lidstvo technicky vpřed. Jaké jsou motivy Muska a dalších, se můžeme jen domýšlet, ale důsledky známe. Možná by se pán raket a elektromobility mohl u Forda inspirovat v tom, že otec amerického automobilu pro všechny se nakonec do válečného úsilí proti Hitlerovi zapojil.