Podle nedávné studie Evropské komise společnost X – dříve Twitter, nyní vlastněná Elonem Muskem – významně přispěla k šíření ruských dezinformací o Ukrajině. Píše o tom list The Washington Post.
Studie naznačuje, že takové selhání při omezování šíření zavádějícího obsahu by mohlo být porušením navrhovaného Aktu Evropské unie o digitálních službách.
Navzdory slibům hlavních sociálních médií, včetně společnosti Meta, že budou bojovat proti ruským dezinformacím, studie zjistila, že šíření zavádějícího obsahu a nenávistných projevů vzkvétá. Roční analýza komise dospěla k závěru, že pokud by byl Akt EU o digitálních službách přijat v loňském roce, byla by taková nečinnost jeho porušením.
Další analýza za první pololetí roku 2023 naznačuje, že tento nárůst byl částečně podpořen změnami v politice X – Twitteru. Studie, kterou provedla nezisková analytická skupina Reset, byla provedena na základě veřejně dostupných údajů, protože k interním údajům společnosti byl omezený přístup.
„Evropská unie přistupuje k regulaci dezinformací podporovaných vládou mnohem agresivněji než Spojené státy. Zákon o digitálních službách, který vstoupil v platnost pro největší společnosti působící v oblasti sociálních médií 25. srpna, po nich požaduje, aby vyhodnocovaly riziko falešných informací, zastavily posilování těch nejhorších pomocí algoritmů a podrobily svou činnost auditu. Samostatně evropské sankce proti ruským státním médiím přiměly YouTube a další platformy zakázat například RT, ruskou zpravodajskou stanici dříve známou jako Russia Today, která kdysi patřila k nejsledovanějším kanálům,“ píše The Washington Post.
Současné právní a dobrovolné přístupy k boji proti dezinformacím jsou zjevně neúčinné. Již předtím se objevilo varování eurokomisaře Thierryho Bretona, že společnost X musí zvýšit své úsilí, aby se vyhnula vysokým pokutám.
„V Evropě bude pták létat podle našich pravidel,“ (narážka na tehdejší logo Twitteru, pozn. red.) napsal Thierry Breton na Twitteru a připojil hashtag #DSA – odkaz na přelomový zákon unie o sociálních médiích, který bude brzy znamenat možné pokuty pro technologické společnosti, jako je Twitter.
Zpráva Evropské komise se nezaměřila výhradně na společnost X; kritizovala také další platformy, jako je Instagram, Telegram a Facebook, za jejich nedostatečnost při zastavování šíření ruské propagandy. Hlavní poradce Resetu Felix Kartte řekl deníku The Washington Post, že tyto propagandistické snahy zahrnují nenávistné projevy, ohrožení národní bezpečnosti a potenciální vliv na nadcházející evropské volby.
Podle zmíněné studie Resetu vzrostl dosah účtů na sociálních sítích, které jsou napojeny na Kreml, v období od ledna do května 2023 na všech platformách v průměru o 22 procent. Na X však došlo k nárůstu o 36 procent.
Došlo k tomu poté, co Musk zrušil omezení účtů spřízněných s Kremlem. Platforma pod Muskovým vedením odstoupila od dobrovolného kodexu chování zaměřeného na boj proti dezinformacím a zmírnila omezení obsahu.
Loni 19. března se BBC zaměřila na to, jak na Twitteru funguje síť účtů spojená s ruskými úřady. Ruská vláda tehdy měla obrovskou síť oficiálních účtů, BBC jich našla více než 100. Jde o různé účty, od těch, které zastupují zahraniční mise nebo velvyslanectví, s několika tisíci sledujícími, až po účty s více než milionem sledujících. Svůj vlastní účet měl i prezident Putin.
Tim Graham, analytik sociálních médií z australského výzkumného centra QUT Digital Media Research Centre, analyzoval 75 ruských vládních profilů na Twitteru, které měly celkem více než sedm milionů sledujících. Tyto účty získaly 30 milionů lajků, byly 36 milionkrát retweetnuty a příspěvkům se dostalo čtyři miliony odpovědí. Graham zjistil, že kremelská síť účtů na Twitteru spolupracuje na retweetování a zvyšování návštěvnosti. Tomu se říká „astroturfing“ a jde o to, že majitel několika účtů využívá profily, které ovládá, k retweetování obsahu a zesílení dosahu.
„Využívají to jako motor k tomu, aby na Twitteru prosazovali svůj preferovaný narativ, a prochází jim to,“ řekl tehdy analytik.
Je zjevné, že po roce a půl nejen nedošlo na síti X (Twitteru) k omezení ruského propagandistického obsahu, ale naopak k jeho posílení.
Pozornost v posledních dnech vzbudila zpráva, že Elon Musk vedl přímý rozhovor s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Musk to prozradil v diskusi, kterou vedl s představiteli Pentagonu v říjnu loňského roku a tématem byl satelitní internet poskytovaný společností SpaceX ukrajinské armádě. Médiím o této debatě řekl Colin Kahl, tehdejší náměstek ministra obrany. „Můj závěr byl, že byl nervózní z toho, že zapojení Starlinku je v Rusku stále více vnímáno jako podpora ukrajinského válečného úsilí, a hledal způsob, jak uklidnit ruské obavy,“ soudí Kahl.