Elon Musk, miliardář a podnikatel v kosmickém průmyslu a výrobce automobilů, napsal na twitter příspěvky, které vzbudily značnou pozornost. Vyznívají totiž především jako výzva Ukrajině, aby se smířila s okupací svých území a jednala o míru. Musk tím vyvolal značnou míru nevole.
Dne 3. října Musk nejdříve napsal: „Rusko provádí částečnou mobilizaci. V případě ohrožení Krymu přejde k plné válečné mobilizaci. Smrt na obou stranách bude zničující. Rusko má třikrát více obyvatel než Ukrajina, takže vítězství Ukrajiny v totální válce je nepravděpodobné. Pokud vám záleží na obyvatelích Ukrajiny, usilujte o mír.“
Pak následoval další tweet: Tam Musk umístil anketu, kde dal k dispozici tyto návrhy:
Mír mezi Ukrajinou a Ruskem:
– Volby v anektovaných regionech by se konaly znovu pod dohledem OSN. Rusko odejde, pokud to bude vůle lidu.
– Krym bude formálně součástí Ruska, jako tomu bylo od roku 1783 (až do Chruščovova omylu).
– Zásobování Krymu vodou bude zajištěno.
– Ukrajina zůstane neutrální.
„Zkusme to tedy takto: vůle lidí, kteří žijí v Donbasu a na Krymu, by měla rozhodnout, zda jsou součástí Ruska, nebo Ukrajiny.“
Většina hlasujících zatím Muskovy návrhy odmítla.
Zareagoval i poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Michajlo Podoljak. Ten Muskovi odpověděl:
Existuje lepší mírový plán.
- Ukrajina osvobodí svá území. Včetně anektovaného Krymu.
- Rusko podstoupí demilitarizaci a povinnou denuklearizaci, aby už nemohlo ohrožovat ostatní.
- Váleční zločinci půjdou před mezinárodní tribunál.
Pak ještě přidal ironickou poznámku: „Tesla je určitě pěkné auto. Ale dnes dávám přednost HIMARSům.“
Výměna názorů mezi oběma proběhla už předtím přímo pod anketou:
Podoljak: „Snažíte se legitimizovat pseudoreferenda, která se odehrála pod hrozbou zbraní v podmínkách pronásledování, masových poprav a mučení? Špatná cesta.“
Musk: „Ne, navrhuji hlasovat pod dohledem OSN (nebo si vyberte nejdůvěryhodnější subjekt či zemi).“
Na to Muskovi odpovědělo internetové médium NEXTA: „„Od roku 2014 byly desítky tisíc krymských Tatarů a Ukrajinců vyhnány do exilu, mnozí byli od roku 2014 uvězněni nebo zavražděni. Jak může být za takových podmínek možné spravedlivé hlasování?“
Pak to Musk zkusil ještě s jednou a stručnější verzí ankety: „Zkusme to tedy takto: vůle lidí, kteří žijí v Donbasu a na Krymu, by měla rozhodnout, zda budou součástí Ruska, nebo Ukrajiny.“
Nakonec svou vlastní anketou odpověděl i prezident Zelenskyj.
Který Elon Musk se vám líbí víc?
– Ten, který podporuje Ukrajinu
– Ten, který podporuje Rusko
V Muskově anketě hlasovalo do pondělního večera přes jeden milion lidí. V debatě se vedly spory o tom, nakolik je Musk politicky naivní, jak je to s mezinárodně uznanými hranicemi Ukrajiny a právem na sebeurčení, jak by se hlasování mohli účastnit občané, kteří z okupovaných území po stovkách tisíc uprchli, mrtví z Mariupolu a lidé odvlečení do Ruska a podobně. Objevily se ironické návrhy, že by Rusko mohlo požadovat zpět Aljašku, která kdysi Rusku patřila, a Čína, protože je lidnatější než USA, požadovat vyklizení Pacifiku.