Není snad většího propagátora myšlenky, že by se lidstvo mělo vydat na Mars, než je Elon Musk. Musk se však opět dostal do zpráv, protože přiznal, byť ne poprvé, pravdu o svém snu: „Pravděpodobně při tom zemře spousta lidí.“
Musk se tak vyjádřil minulý týden na CNN v rozhovoru se zakladatelem soutěže XPrize Peterem Diamandisem. Řekl: „Je to nepohodlné. Je to dlouhá cesta, možná se nevrátíte živí.“ „Nebudeme nikoho nutit, aby tam šel,“ dodal. „Pouze dobrovolníci.“
Musk o svých meziplanetárních ambicích mluví už dvě desetiletí: Zakladatelským posláním jeho tvrdě prosazované – a dosud převážně úspěšné – raketové společnosti Space X bylo nakonec vytvořit technologii potřebnou k dopravě lidí na Mars a z Marsu. Společnost v současné době testuje (za četných explozí) první verze kosmické lodě Starship. Teď ještě bez posádky, nicméně Musk doufá, že bude jeho loď nakonec schopná náročné cesty.
Musk však často hovořil o tom, že jeho plány znamenají také nevyhnutelná nebezpečí. V srpnu na virtuální konferenci prohlásil, že je „velká šance, že při rané misi Space X na Mars zemřete“. Taková předpověď odpovídá tomu, co z historie kosmonautiky již známe. Tři astronauti zahynuli při požáru během pozemních testů programu NASA Apollo a dalších 14 astronautů zahynulo během éry raketoplánů Space Shuttle při haváriích strojů Columbia a Challenger.
Musk již dříve uvedl, že doufá, že jednou bude žít na Marsu, ale nenaznačil, že by se účastnil prvních osidlovacích misí.
Připustil však, že sestavování posádek pro první mise na Mars bude připomínat „ten Shackletonův inzerát“ ohledně cesty do Antarktidy. Tím narážel na novinový inzerát, který údajně podal v novinách britský badatel Ernest Shackleton na přelomu 19. a 20. století, když se snažil sestavit posádku pro historicky první výpravu do Antarktidy.
„Hledají se muži na nebezpečnou cestu, malý plat, krutá zima, dlouhé měsíce naprosté tmy, neustálé nebezpečí, bezpečný návrat je pochybný, čest a uznání v případě úspěchu,“ stálo v údajném inzerátu, na který Shackleton údajně obdržel více než 5000 odpovědí. Historici však existenci inzerátu zpochybňují. (Vyjadřoval ovšem zřejmě realitu.)
Plány společnosti Space X na osídlení Marsu vyvolávají řadu technologických, politických a etických otázek. Jednou z nejnáročnějších překážek mohou být také finanční problémy a Space X pravděpodobně ještě mnoho let potrvá, než vyvine všechny technologie, které by takové osídlení vyžadovalo.
Rudá planeta je také mimořádně nebezpečným místem: Na povrchu planety je tak nízký atmosférický tlak, že by se člověku při přímém vystavení tamní atmosféře doslova vařila krev. To znamená, že osadníci by museli trvale žít ve vzduchotěsných obydlích nebo neohrabaných skafandrech, aby se udrželi naživu. NASA a další organizace zkoumají možná stanoviště na Marsu a způsoby přežití již desítky let, ale zatím neexistuje žádná jasně definovaná cesta vpřed.
Přesto Musk uvedl, že Space X agresivně pokračuje ve svých plánech na vývoj potřebné raketové technologie, protože věří, že založení lidského osídlení na Marsu bude mít zásadní význam pro dlouhodobé přežití našeho druhu. V loňském roce Musk také navrhl radikální časový plán, podle kterého by se první posádka měla dostat na povrch do roku 2026. Pokud by se Země stala neobyvatelnou v důsledku přírodních nebo člověkem způsobených katastrof, mělo by tak lidstvo šanci mít „záložní planetu“.