KOMENTÁŘ / Není žádným tajemstvím, že podnikatel Elon Musk podporuje Donalda Trumpa. Ten už koneckonců veřejně oznámil, že by ho v případě svého zvolení přibral do své nové administrativy. Před několika dny potom Musk vystoupil na Trumpově setkání s voliči. Na své sociální síti X pak aktivně sdílí věci na Trumpovu podporu včetně dezinformací o hurikánu Helen. V úterý na stejné síti sdílel obrázek, který popatřil popiskem, že kampaň Kamaly Harrisové kolabuje před očima. Přitom ovšem nejde o průzkumy, ale pravděpodobnosti výhry.
Sázkové kurzy dlouhodobě patří k oblíbeným metodám, jak odhadnout výsledek politických soubojů. Logika je taková, že díky velkému množství individuálních sázek se projeví tzv. moudrost davu. V posledních letech se objevily stránky, které nemají stanovený kurz, ale řídí se čistě poptávkou a nabídkou. Právě z jedné takové převzal Musk svá čísla.
Polymarket, PredictIt a volby
Šlo o stránku Polymarket, na které můžete nakupovat akcii podle toho, kdo si myslíte, že se stane prezidentem. Pokud koupíte akcii, která říká, že se prezidentem stane Donald Trump, a on se jím skutečně stane, dostanete za ni jeden dolar. Cena, kterou za ni zaplatíte, závisí na tom, kolik lidí smýšlí a nakupuje jako vy. Čím víc jich je, tím vyšší je kupní cena akci a tím méně vyděláte.
V principu se dá říci, že pokud taková akcie stojí například 60 centů, odhaduje dav sázejících, že pravděpodobnost je 60 %. Na podobném principu funguje i stránka PredictIt, na níž postavil svůj model odhadu voleb i statistik z Northwestern University Thomas Miller. Potíž ovšem je, že výkyvy podobné tomu, jaký teď komentuje Trump, jsou na těchto stránkách běžné.
Stabilnější průzkumy
Nejde o to, že by nebylo legitimní odhadovat výsledek voleb z takových stránek. Jde jen o to uvědomit si, jaká data sledujeme a k čemu jsou dobrá. První problém je, že změna pravděpodobnosti nějaké události z 51 na 54 % není žádnou dramatickou změnou. Vynechme, že od doby, kdy Musk graf sdílel, pravděpodobnost klesla zpět k 51 % a v době psaní článku byla 52,7 %.
Jde o to, že změna pravděpodobnosti o tři procentní body není kolaps. Tím by byla podobná změna v průzkumech preferencí, ale ta by odpovídala změně pravděpodobnosti o desítky procentních bodů. Z toho logicky vychází, že na rozdíl od procentech v průzkumech se procentuální šance pohybuje ve výrazně větším rozsahu, a je tudíž volatilnější.
Podle Polymarketu byla pravděpodobnost Trumpovy výhry 4. srpna přes 54 %, ale už o týden později jen 45 %. Ve vážených průměrech průzkumů se přitom od Bidenova odstoupení Trump stabilně pohybuje v rozmezí dvou procentních bodů.
Na PredictIt byla navíc cena Trumpových akcií ve stejný den, kdy Musk tweet s grafem z Polymarketu sdílel, 51 centů a Harrisové 52 centů. O to více je důležité výkyv na jedné sázkové burze nepřeceňovat.
Musk je fanoušek s megafonem, nikoliv nezávislý hlas
Je naprosto v pořádku, že Elon Musk takové věci i s takovým zavádějícím komentářem sdílí. Je přiznaným podporovatelem Donalda Trumpa a od toho se něco takového dá čekat. Dělají to přirozeně obě strany. Trochu potíž je v tom, že své vlastní posty na síti X pomocí algoritmů tlačí před všechny ostatní. Z bývalého Twitteru tak udělal ten největší megafon na světě.