Minulý měsíc Nejvyšší soud v Alabamě rozhodl, že zmrazená embrya lze považovat za lidi a že ti, kteří je zničili, mohou být právně zodpovědní, což je rozhodnutí, které podle aktivistů za reprodukční práva může zpochybnit budoucnost klinik pro umělé oplodnění v americkém státě. Podle průzkumů ale toto rozhodnutí není mezi Američany příliš populární.
Skupina pacientů, kteří podstoupili mimotělní oplodnění IVF, alabamskou kliniku žalovala kvůli „protiprávnímu usmrcení nezletilých“. V roce 2020 tam totiž došlo k poškození zmrazených embryí. Tamní Nejvyšší soud se v únoru přiklonil na stranu stěžovatelů a rozhodl s odkazem na tamní zákon o protiprávním úmrtí nezletilého, že zmrazená embrya jsou děti. Vztahují se na ně tak právní předpisy týkající se protiprávního úmrtí nezletilého. Soud k tomu dodal, že se tato právní norma „vztahuje na všechny nenarozené děti bez ohledu na jejich umístění“.
„Podle zákona jsou nenarozené děti ‚dětmi‘ bez výjimky, ať už by se zakládala na vývojovém stádiu, fyzickém umístění či jiných dodatečných charakteristikách,“ řekl podle stanice NBC soudce James Mitchell.
Jedna z největších nemocnic ve státě po rozhodnutí soudu sama přestala IVF procedury provádět s tím, že se bojí rizika trestního stíhání lékařů a pacientů. „Jsme zarmouceni, že to ovlivní snahu našich pacientů mít dítě pomocí IVF, ale musíme vyhodnotit potenciál, že by naši pacienti a naši lékaři mohli být trestně stíháni nebo čelit trestnímu postihu za dodržování standardů péče o IVF,“ uvedla nemocnice v prohlášení. Poslanci státu Alabama ale o několik dní později schválili imunitu pro lékaře a zdravotníky, kteří by v procesu umělého oplodnění zničili embrya.
Případ se nyní vrací k soudu nižší instance, který má rozhodnout o odškodnění pro tři páry. Bez ohledu na to, jak spor dopadne, ale spustilo rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA debatu o budoucnosti klinik umělého oplodnění a v širším smyslu i práv žen. V Alabamě už nyní platí jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů. Ukončení těhotenství je zakázáno ve všech stádiích, a to i v případě incestu nebo znásilnění. Jedinou výjimkou je ohrožení života matky.
Podle průzkumu agentury Ipsos jsou však dvě třetiny Američanů proti tomu, aby byla zmrazená embrya považována za lidi. Rozhodnutí alabamského soudu podporuje pouze 31 procent lidí. Názory jsou ale rozdělené podle politických stran. 49 procent republikánů s rozhodnutím souhlasí, naopak pouze 17 procent demokratů. Ipsos zároveň upozornil, že téma umělého oplodnění a reprodukčních práv bude důležité v nadcházejících prezidentských volbách. Ve volbách do Kongresu v roce 2022 totiž lidé uvedli potraty jako třetí nejdůležitější téma, podle kterého se rozhodovali.
S rozhodnutím soudu souhlasí například také republikánská kandidátka na prezidenta Nikki Haleyová. „Embrya jsou pro mě miminka,“ řekla v rozhovoru pro NBC. „Když mluvíte o embryu, pro mě je to život,“ uvedla.
Názory na umělé oplodnění obecně zjišťoval také průzkum CBS News/YouGov, jehož závěry zveřejnil server Politico. Podle něj si Američané v drtivé většině myslí, že umělé oplodnění by mělo být legální. 86 procent dotázaných uvedlo, že IVF by mělo být legální pro ženy, které se snaží otěhotnět, zatímco jen 14 procent uvedlo, že by mělo být nezákonné.