Rada Českého rozhlasu na středečním zasedání otevřela téma možného střetu zájmů šéfa regionálního vysílání ČRo Jana Mengera. Týká se jeho blízkých vazeb k jednomu z nejobsazovanějších moderátorů regionálních stanic Patriku Rozehnalovi. Na případ upozornil HlídacíPes.org. Ředitel ČRo René Zavoral v této souvislosti mluví o „mediální šikaně, kterou probírá a řeší s právníky“.
Část rozhlasové rady chce po vedení rozhlasu statistiky, které by vnesly více světla do podezření kolem vztahů Jana Mengera s jednou z hlavních tváří regionálních stanic, které sám Menger řadu let řídí – moderátorem Patrikem Rozehnalem.
S ním Menger vlastní některé nemovitosti včetně chalupy v Krkonoších a dlouhodobě společně působí v regionálním vysílání.
Rozehnal je mnoho let jednou z hlavních tváří regionů s nadprůměrně vysokým počtem jím moderovaných – a tedy i honorovaných – pořadů. Je také autorem knih vydávaných vydavatelstvím Radioservis stoprocentně vlastněným Českým rozhlasem, a tedy i příjemcem autorských poplatků z každého jejich prodaného výtisku.
Tyto tituly také regionální stanice propagují ve svém vysílání. Tytéž knihy navíc rozhlas používá například jako ceny v soutěžích a tím dále zvyšuje počet prodaných výtisků.
Radní chtějí statistiky
Jak HlídacíPes.org už dříve popsal na příkladu jednoho z interních e-mailů, tím, kdo regionálním stanicím zadává, jaké knihy mají ve vysílání promovat a v jakém množství, je právě Jan Menger.
Ten však dlouhodobě odmítá, že by byl Rozehnalovým nadřízeným a že by mu tedy byť jen teoreticky mohl nastavovat příznivější pracovní či honorářové podmínky – a to přesto, že je šéfem všech regionálních stanic.
Tyto argumenty Jan Menger a ředitel Českého rozhlasu René Zavoral zopakovali i na středečním zasedání rady poté, co téma otevřel radní Oldřich Vágner.
Části radních to však nestačilo. Radní Jiří Dohnal požádal vedení o statistiku za měsíc květen, jaké pořady Patrik Rozehnal odmoderoval jednak na své domovské stanici Český rozhlas Region a jednak celoplošně na regionálních stanicích v rámci síťových pořadů. Šéf regionů Menger řekl, že taková informace je podle něj bez kontextu „naprosto irelevantní“, ale slíbil, že statistiku dodá.
Radní Marek Pokorný se přidal s žádostí o přehled toho, jakou podporu v propagaci měly jednotlivé knihy vydávané rozhlasovým vydavatelstvím Radioservis: „Bylo by fajn udělat nějaké srovnání na tituly, které se vydávají v rámci Radioservisu za půl roku, a ukázat, jakou podporu v té době měly aktuální tituly.“
Zavoral: mediální lynč a šikana
Za zmínku stojí i způsob, jakým se vedení rozhlasu vymezuje vůči mediálním dotazům na zmíněnou kauzu.
„Už dlouhou dobu já i mí nejbližší spolupracovníci čelíme mediálnímu lynči, ale na to jsem samozřejmě ve své funkci už zvyklý,“ stěžoval si radním generální ředitel ČRo René Zavoral.
I když sice žádné médium nejmenoval, z kontextu bylo zjevné, že se kritika týká redakce HlídacíPes.org, která v minulosti upozornila i na jiné problematické kroky Zavoralova managementu a na jeho nestandardní blízkost právě k rozhlasové radě, kde vedení rozhlasu dlouhodobě nečelí oponentuře nebo kritickým dotazům. Rada je přitom ze zákona kontrolním orgánem managementu.
„Já to sám za sebe jako mediální šikanu prostě vnímám. A to je i právní pojem, který s právníky probírám a řeším,“ řekl Zavoral.
V závěru středečního jednání ještě člen rady Jan Krůta vyčetl skupině výše zmiňovaných radních, že téma možného střetu zájmů Jana Mengera vůbec dostalo na jednání rady takový prostor.
Rozhlasoví radní se znovu sejdou na konci července.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org.