Ve středu se uskutečnilo desetihodinové jednání radních České televize. Šlo o vyostřený střet dvou rozjitřených skupin, kdy jedna kritizuje současné vedení veřejnoprávního média a druhá se snaží bránit jeho nezávislost. Rada řešila například bonus generálního ředitele za rok 2020, výroční zprávu o hospodaření televize či podobu předvolebního pořadu Superdebata. Rada je v současné době jedenáctičlenná, dva radní byli omluveni.
Začátek dlouhé desetihodinové Rady České televize rozproudil ostrý střet mezi předsedou Pavlem Matochou a radním Zdeňkem Šarapatkou. Podle Matochy nesplnil generální ředitel Petr Dvořák usnesení tím, že ČT dosud nepodepsala smlouvu s firmou na právní posudek o údajném střetu zájmů ředitele. „Myslím si, že konstatovat jakékoliv neplnění ze strany generálního ředitele je naprosto předčasné. Vyslovili jsme námitky k procesu výběru firmy a požadujeme kontrolu hlasování per rollam,“ oponoval radní René Kühn.
Ekonomická situace v České televizi podle radní Hany Lipovské připomíná cirkus. „Česká televize je cirkus, kde se dokupují velbloudi, není ale jasné, zda bude udržitelný a bude moct jezdit po světě. Musíme si vysvětlit, zda má být cirkus cirkusem, varieté, nebo zvěřincem,“ prohlásila. Podle ní v hospodaření chybí některé údaje a jako zpravodajka pro projednání výroční zprávy České televize v roce 2020, kterou schvaluje poslanecká sněmovna, doporučila o přijetí zprávy nehlasovat.
„Porušila jste harmonogram. Měla jste spoustu času k připomínkám ke změně výroční zprávy,“ reagoval na její výtky radní Kühn. „Mám chuť se zeptat, proč ta zasedání vlastně existují? Toto v mých očích je důvod pro rozpuštění Rady ČT,“ dodal.
Rada má výroční zprávu předložit sněmovně ke schválení do konce srpna; není však prozatím jasné, jak se bude postupovat – sněmovna přes léto schůze většinou nepořádá.
„Mluvíte o cirkuse – asi víte, že cirkus má iluzionisty. Ti využívají triků a manipulací, aby přesvědčili své diváky o něčem, co neexistuje. A vy to děláte,“ reagoval radní Zdeněk Šarapatka na slova Lipovské. Spolu s radním Kühnem poukázali na slovní ekvilibristiku v její připravené prezentaci.
Proti jejímu materiálu se ohradil také generální ředitel Petr Dvořák.„Čekal bych připomínky předtím. Třiadvacet dnů jsme nevyužili k debatě, kterou tady teprve teď nastolujete. (…) Paní Lipovská stejně jako ostatní dostala podklady 17. května. Od rady jsme nedostali ani jednu připomínku. Brali bychom je se stejnou relevancí,“ poznamenal. „V prezentaci paní Lipovské zazněla spousta mystifikací a omylů,“ dodal Dvořák. Lipovská odvětila, že na prezentaci pracovala do noci, a nemohla tak odeslat připomínky.
Výroční zpráva však i přes ostrou debatu byla radou schválena. Při hlasování se zdržela pouze Lipovská, přičemž nikdo nebyl proti.
Bonus pro šéfa ČT i volební Superdebata a koalice
Dalším významným tématem – překvapivě však poklidně řešeným – byla odměna pro šéfa České televize Petra Dvořáka. Rada přišla se třemi možnými návrhy: 0 %, 66 % a 100 % ročního výdělku. Radní Hana Lipovská navrhla nulu, Luboš Xaver Veselý s podporou Pavla Matochy pak 66 procent (stejný jako v loňském roce), Zdeněk Šarapatka a Martin Doktor 100 procent. Rada se nakonec shodla na 66,6 procentech ročního výdělku, což pro Dvořáka znamená jednorázový bonus ve výši 1,6 milionu korun.
Na radě byla také zmiňována chystaná Superdebata s lídry všech stran zastoupených v nadcházejících podzimních volbách. Té bude předcházet čtrnáct debat vysílaných z Prahy, Brna i Ostravy a předvolební středa pak bude věnována večernímu finále s předsedy stran.
Jak právě potvrdil generální ředitel ČT Petr Dvořák, v rámci koaličních uskupení bude do superdebaty pozván pouze jeden zástupce z každé koalice. Za koalici SPOLU to bude moci být buď Petr Fiala (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo Markéta Adamová Pekarová (TOP 09). Za Piráty a STAN půjde opět o jednoho lídra – Ivana Bartoše (Piráti) nebo Víta Rakušana (STAN).
Středeční rady se zúčastnilo devět členů. Z celkových v současnosti obsazených 11 míst se dva členové omluvili. Rada má ovšem mít celkem 15 členů – od konce května se totiž v poslanecké sněmovně nepodařilo zvolit čtyři nové radní. Opozice hlasování blokuje, protože se obává tlaku na vedení televize a tím také potlačení nezávislosti veřejnoprávního média.
Rada ČT skončila kolem půl deváté večerní poté, co po odchodu několika členů přestala být usnášeníschopná.