Energetická krize tíží Evropu. Většina států již dokázala přijít s adresnou pomocí. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela svolal na 9. září mimořádné zasedání rady pro energetiku, na kterém by se mělo dojednat celoevropské zastropování cen plynu. Tuzemské vládě je často vyčítána nečinnost. Je to však oprávněné? Jak se k energetické krizi staví ostatní státy Evropy?
Na Slovensku se začalo s vládní pomocí domácnostem již letos v únoru. Slovenská vláda, která má 30% podíl v energetické společnosti Slovenské Elektrárne (SE), vyjednala zastropování cen energií. Pokud by k této dohodě nedošlo, ve hře bylo mimořádné zdanění zisku elektráren. Až do roku 2024 by měla platit cena 61,21 EUR za 1 MWh.
Polsko již v lednu snížilo DPH u plynu ze 23 % na 8 % a u elektřiny a tepla na nynějších 5 %. Polsko navíc rozdá 3 000 zlotých domácnostem, které používají k vytápění černé uhlí. Ceny elektřiny v Polsku nadále rostou, a to zejména kvůli nízké produkci. Poláci totiž šetří své uhlí na zimu a místo vývozu, elektřinu dovážejí. Meziroční pokles vyrobené energie dosahuje až 15 %.
Orbánovo Maďarsko má ceny elektřiny a zemního plynu pevně stanovené legislativou. Právě v Maďarsku je elektřina jednou z nejlevnějších v celé EU. Dle červencového srovnání deníku Daily news Hungary, by při odběru 2500 kWh elektrické energie zaplatili Maďaři 19,47 EUR, zatímco Němci žijící ve Stuttgartu (v závislosti na směnném kurzu) by byli nuceni zaplatit 98–148 EUR. Není tedy divu, že v Maďarsku byla před nedávnem vyhlášená energetická krize, o kterou se zasloužila rostoucí spotřeba. Nyní je zakázáno elektřinu z Maďarska vyvážet. Průměrná spotřeba plynu maďarské domácnosti je 1 729 metrů krychlových ročně, za což běžně rodina zaplatí necelých 487 EUR.
Německo kromě doporučení nevytápět prázdné místnosti, zavedlo i jednorázovou finanční pomoc. Vláda Olafa Scholze zavedla daňové zvýhodnění pro rodiny ve výši 300 EUR, dodatečných 200 EUR pro příjemce sociálních dávek a pro rodiny s dětmi dalších 100 EUR. Kabinet vedený sociálními demokraty se rozhodl dočasně snížit DPH na plyn z 19 % na 7 %.
Rakušané si od ledna letošního roku rozdělují…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.