
Pentagon, sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

KOMENTÁŘ / Americké ministerstvo obrany se pod vedením Petera Hesgetha pustilo do úplného odstranění nejenom všech programů diverzity, rovnosti a inkluze (DEI), ale i historických zmínek o nich a vůbec všeho, co by je mohlo byť jen připomínat. Agentura Associated Press přinesla zprávu, že ze stránek Pentagonu má zmizet přes 26 tisíc fotografií, které byly vybrány jako závadné. Jsou mezi nimi i fotografie vyznamenaných Medailí cti a třeba fotografie bombardéru B-29 pojmenovaného posádkou „Enola Gay“. Kritériem zjevně bylo slůvko gay.
Krok nového vedení má několik aspektů. Prvním je samozřejmě zjevná absurdita tohoto nařízení. Trochu to připomíná doby, kdy v dětských knihovnách na americkém jihu zakázali dětskou knížku, v níž si spolu hráli bílý a černý králíček. V době segregace to bylo považováno za nepřípustnou liberální propagandu. Zdá se, že návrat do doby, kdy „svět byl ještě v pořádku“, myslel Peter Hegseth naprosto vážně. Prostě nesporné vítězství zdravého rozumu a rozhodná rána „wokeismu“.
Pilot Paul Tibbets mává z bombardéru Enola gay před vzlétnutím. FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain
Tradice vymázávání fotografií
Méně veselým aspektem je ovšem způsob, jakým se historie maže, na který jsme byli zvyklí spíš z totalitních režimů. Člověk se neubrání vzpomínce na slavnou fotografii Stalina s Ježovem, který z ní byl vymazán poté, co se stal obětí stalinských čistek. Na další fotografii se svými zástupci Antipovem, Kirovem a Švernikem zbyl po čistkách úplně sám.
Těžko říct, jak to souvisí se svobodou slova, o které Vance tak pateticky a povýšeně poučoval Evropany. V USA samozřejmě nehrozí, že by snaha likvidovat místo některých lidí a skupin lidí v historické paměti národa vedla k jejich fyzické likvidaci. Závažné to je ovšem i tak dost. Trumpismus je totiž zvláštní forma kultu.
Kult osobnosti
Trumpismem není to, když člověk v některých konkrétních věcech s prezidentem USA souhlasí. Trumpismem je jeho naprosto nekritické zbožšťování. To jsme mohli koneckonců vidět i během prezidentova projevu k oběma komorám Kongresu. Trump lhal, až se mu od úst prášilo, ale republikáni mu stejně tleskali. Prohlásil, že podle mnohých je jeho druhá vláda po 43 dnech nejúspěšnější v dějinách země, dokonce úspěšnější než vláda George Washingtona. Republikáni tleskali.
Strana se plně oddala kultu. Snaha mazat z historie nepohodlné je jen dalším projevem tohoto fenoménu. Mazání obrázků bombardéru Enola Gay je k smíchu, ale každý kult je vlastně pro lidi stojící mimo něj směšný. K smíchu ale není, že tento kult ovládl největší a nejmocnější zemi světa.