Epidemie koronaviru je v Evropě i nadále na vzestupu, zatímco v Asii opadává. Počet lidí, u nichž byla nákaza novým zákeřným virem COVID-19 potvrzena, dnes zjevně překročí 200 tisíc. Uvádí to Světová zdravotnická organizace (WHO).
V 6 hodin ráno jich bylo 198.543, počet mrtvých 7.988 a uzdravených je již přes 82 tisíc. V Česku včera počet potvrzených infekcí strmě stoupl: Víme zde již o 464 případech, přičemž ale jen tři lidé jsou podle státních úřadů v kritickém stavu. Ještě v pondělí večer bylo nakažených o 90 méně. Podle vlády bylo provedeno zhruba 6600 testů. Z informací na webu Ministerstva zdravotnictví věnovaném onemocnění COVID-19 vyplývá, že necelá polovina se nakazila v zahraničí, zbytek v Česku. Úřady očekávají, že pacientů bude nadále přibývat, vzhledem k tomu, že Česko má velmi omezené kapacity při testování nákazy.
Poměr vážných případů vůči lehkým se celosvětově za poslední týden snížil. Za vážné případy statistiky označují šest procent pacientů a 94 procent nakažených osob má lehčí průběh nemoci. Kritická je ovšem situace v Itálii, kde je osm procent případů vážných a především se tam úmrtnost pohybuje kolem sedmi procent z nakažených, zatímco celosvětově je to něco přes tři procenta.
V nejzasaženější Itálii bylo podle potvrzených statistik koronavirem nakaženo již více než 30 tisíc lidí a na nemoc zemřelo více než 2500 z nich. Itálie již otestovala přes 150 tisíc svých obyvatel. Epicentrem nákazy zůstává i nadále Lombardie, následuje region Emiglia Romagna a Benátsko. Další nejpostiženější zemí je nyní Španělsko, kde epidemie za poslední dny rovněž prudce vzrostla, a to na 11.826 potvrzených případů a 533 úmrtí. Zatímco světový průměr je 3,9 procenta obětí ze všech nakažených, tak v Itálii se jedná o 7,9 procenta.
Zdroj: Worldmeters.com
V sousedním Německu včera prudce stoupl počet potvrzených případů nákazy – o 550 lidí. Mrtvých je v Německu již 26. Německo má ale stejně jako Česko dosud naprostou převahu případů s mírným průběhem onemocnění.
Čínské údaje ukazují, že na onemocnění Covid-19 umírají s větší pravděpodobností muži než ženy. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 80 let. Počet obětí začíná výrazněji stoupat od 50 let věku. Oběti často trpěly chronickými nemocemi, nejhorší dopad měly kardiovaskulární choroby.
Podle statistik jsou nejohroženější všude na světě lidé nad 80 let, jichž umíralo 14,8 procenta, což zároveň souvisí s tím, že mnozí trpěli chronickými chorobami. Ve skupině mezi 70 a 79 lety umíralo osm procent nakažených a ve skupině mezi 60 a 69 lety 3,6 procenta.
Nárůst byl patrný už ve skupině mezi padesáti a 59 lety, kde umíralo 1,3 procenta nakažených, přičemž ve skupině mezi deseti a 39 lety to bylo jen 0,2 procenta a ve skupině od čtyřiceti do 49 let 0,4 procenta.