Česko nyní již opravdu vidí světlo na konci tunelu. Experti potvrzují pozitivní trendy ve vývoji epidemie nového koronaviru. Velikonoční svátky nepřinesly očekávaný náraz ve strmém zvýšení počtu případů. Zvyšuje se přitom počet uskutečněných testů, přičemž se snižuje počet zachycených případů nákazy. Dnes také začíná projekt plošného testování dobrovolníků bez příznaků, které má zjistit rozsah rozšíření nákazy v populaci.
V rámci projektu bude otestováno až 27 000 lidí z Prahy, Brna a okolí, Litoměřic, Olomouce a okolí, Litovle a Uničova. Testování dobrovolníků vyvolalo od časného rána masový zájem. Velké fronty zájemců o testování na protilátky proti koronaviru se dnes ráno vytvořily v Brně u kampusu a na Moravském náměstí u stanů pro testování kolektivní imunity. Další dlouhé fronty lidí čekají na odběry na náměstí Míru v Praze.
Odběrové stany v Praze se otevírají 23. dubna od 10:00, v Brně a Litoměřicích od 8:00. V Olomouckém kraji začne testování v pátek 24. dubna od 8:00. Platí přitom, že čas od 8:00 do 10:00 je přednostně určen lidem starším 60 let. Na testování se nelze předem registrovat ani objednat.
Vláda bude dnes projednávat zrychlení uvolňování restrikcí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek uvedl před novináři, že epidemie se zastavuje a Česko se může začít vracet k normálu.
Na konci dubna bude podle modelu zdravotnických statistiků v ČR celkem asi 7800 případů nemoci COVID-19. Před týdnem odhady hovořily o 10.000 nakažených na konci měsíce. Na základě statistických dat je podle něj možné zahájit kontrolovaný návrat k běžnému životu, přičemž nutné je opět nastartovat zdravotnický systém.
Ke středeční půlnoci bylo podle Duška nakaženo 7033 lidí, vyléčených bylo asi 27 procent. Péči v nemocnici potřebovalo zhruba 15 procent nemocných. Zemřelých jsou zhruba tři procenta nakažených, podle Duška většina z nich zemřela na jiná onemocnění, ale byli COVID-19 pozitivní.
Reprodukční číslo podle Duška kleslo pod jedna, střední odhad je přibližně 0,7. „Znamená to, že jeden nakažený stihne nakazit méně než jednoho dalšího. Šíření v populaci se tedy zastavuje,“ dodal Dušek.
„Na základě statistických dat je možné zahájit kontrolovaný návrat k běžnému životu. Zejména je nutné restartovat zdravotnický systém,“ doplnil. Podle něj je třeba přestat blokovat polovinu lůžek intenzivní péče pro pacienty s COVID-19. Každý rok je diagnostikováno 90.000 lidí s rakovinou, umírá 28.000 lidí. Podle Duška je třeba, aby se zdravotnictví přestalo soustřeďovat primárně na COVID-19 a opět naběhla běžná péče.
Podle statistik se nakazilo nemocí COVID-19 také 308 zdravotních sester a 154 lékařů. V zaměstnání se nakazilo zhruba 12 procent lékařů a 29 procent sester. Nadále podle Duška platí, že mezi asi 7000 nakaženými je zhruba pětina seniorů. Deset až 11 procent nemocných je starších 75 let.
Celkový počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku je k datu 23. dubna 7136. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v nemocnicích zemřelo 210 lidí. Vyléčilo se 2002 pacientů.
Podrobné informace o projektu plošného testování uvádí Česká televize
S použitím ČTK