Co všechno si má kontrolovat člověk, který má podezření, že by mohl být nakažený koronavirem, je veřejně známé. Nyní se ovšem údajně objevil další příznak, který může dát najevo, že je třeba zvýšená opatrnost nebo rovnou preventivní karanténa. Jak informuje deník Daily Mirror, podle profesora Tima Spectora může varovat takzvaný „covidový jazyk“.
Epidemiolog na King’s College v Londýně svůj poznatek zveřejnil na twitteru a přidal i fotografii, jak lze varovný signál poznat. „Jeden z pěti lidí s covidem má méně časté příznaky, které se nedostanou na oficiální seznam PHE (Public Health England) – například kožní vyrážky. Vidíme také rostoucí počet covidových jazyků a podivné vředy v ústech,“ tvrdí Tim Spector. List Daily Mirror jeho poznatek ilustruje obrazovou prezentací, podle které je covidový jazyk nejčastěji zduřelý, s bílým, jakoby mastným povlakem.
One in five people with Covid still present with less common symptoms that dont get on the official PHE list – such as skin rashes. Seeing increasing numbers of Covid tongues and strange mouth ulcers . If you have a strange symptom or even just headache and fatigue stay at home ! pic.twitter.com/V04CiZNilK
— Tim Spector MD (Prof) (@timspector) January 13, 2021
„Pokud máte zvláštní příznak nebo vás dokonce jen bolí hlava a cítíte únavu, zůstaňte doma!“ vyzývá odborník.
Spectorovo tvrzení neodmítá ani profesor Gabriel Scally, prezident sekce epidemiologie a veřejného zdraví v Royal Society of Medicine. „Příznaky v ústech byly již v souvislosti s covidem-19 několikrát zjištěny,“ potvrdil pro deník The Sun.
Některá onemocnění, která ovlivňují imunitní systém, mohou napadat jazyk a způsobovat bolest, změny barvy, otoky nebo podivné struktury. Zároveň však může jít pouze o důsledek kouření, nezdravé stravy, špatné životosprávy nebo nedostatečné hygieny úst. Také vředy v ústech jsou velmi časté a mohou být způsobeny řadou věcí, včetně teplého jídla nebo pití, léků, stresu, hormonálních změn nebo nedostatku vitamínů.
Někteří komentující na twitteru profesoru Spectorovi poděkovali. Především za to, že ukázal na příznak, který není veřejně tolik probírán jako třeba únava, kašel nebo ztráta čichu a chuti. „Velmi užitečné informace. Přál bych si, aby komunikace o celé řadě příznaků byla mnohem lepší,“ napsal jeden z uživatelů sociální sítě.
Mezi méně časté příznaky onemocnění koronavirem patří podle Světové zdravotnické organizace (WTO) například bolesti v krku, průjem, zánět spojivek, bolesti hlavy, ztráta chuti nebo čichu, vyrážka na kůži či změna barvy prstů na rukou nebo nohou.