Nový plod naší košaté dezinformační scény připomněl, jak je důležitá mediální výchova dětí a že by stát měl zajistit permanentní vzdělávací kampaň pro mediální gramotnost dospělých. Především starší ročníky vůbec nejsou připraveny na to, co nové technologie dokážou udělat s videem, a nerozlišují, zda něco viděli na vlastní oči, či zda to na ty vlastní oči viděli na internetu. Markéta Pekarová Adamová, oblíbený terč incelů, čelí útoku přes falešné sestříhané video, které se virálně šíří po sociálních sítích.
Hezká, úspěšná a mladá žena je pochopitelně – už sama její existence – plivnutím do tváře všem incelům. Mužům, kteří ponižují a urážejí ženy, protože troufnout si na ně jinak jim už nejde. Dlouhá léta. A tak alespoň ženy nenávidí, když u toho nejsou, a ponižují (v jejich přítomnosti by si netroufli) je na sociálních sítích.
Příčiny takového chování, případně celé nenávisti k ženám – misogynie – mohou být různé. Znám například jednoho (dle mého názoru nevyoutovaného) gentlemana, který se přes den předvádí japonskou zdvořilostí, každou půlhodinu se vymezí proti Gay Pride, i když se mluví o veverkách, zve si na své dýchánky jako čestné hosty pornoherce mužského pohlaví a po nocích na fejzbůčku nadává ženám do „blbek“. Také jsem poznal tlusťocha mého věku na hranici morbidní obezity (která ze sexuálních aktivit vyřazuje zcela spolehlivě), co v době kampaně Grety Thurnbergové po nocích psával na fejzbůček, jak by ji utloukl lopatou jako krtka.
Oba gentlemany spojuje, že face-to-face by si netroufli ani říct spolucestujícímu v tramvaji, že jim stojí na noze. Masa útoků na šéfku sněmovny přichází, jak jsem opakovaně u výlevů nenávisti k její osobě na sítích dohledal, od podobných jedinců. Zbabělý upocený tlouštík v exekuci to na sociální síti „ukáže“ hezké a úspěšné Markétě Pekarové Adamové, protože už dlouhá léta jí nic jiného ukázat nemůže.
Misogyn se naučil stříhat
Po sítích jako virál běhá video, kde Markéta Pekarová Adamová říká strašné a zcela nepřijatelné věci. „My bychom postupně dospěli k tomu, že by nebylo na důchody. Že rovnou půjdou z práce do LDN dožít a pak už končí.“ Vypadá to, jako by takto prezentovala program vládní koalice. Ale skutečně jen vypadá. Jak dohledal server Demagog.cz, jde o sestřih jejího proslovu, kde říká pravý opak.
Jde o to, že předsedkyně poslanecké sněmovny popisovala, kam až by zašla realita, do jak nepřijatelného stavu by se dostal český důchodový systém, kdyby urychleně nedošlo k jeho reformě. Anonym její výroky sestříhal. Vytržením z kontextu a slepením nesouvislých výroků vytvořil a vložil jí do úst úplně opačné sdělení.
Cituji z analýzy serveru – uvádí původní znění výroků: „Pro nás v TOP 09 je naprosto klíčové, abychom měli důchodovou reformu a abychom ji v této vládě schválili a připravili, protože tady se zanedbalo v posledních dvou vládách toto téma úplně a šlo se vlastně jenom k zrušení do té doby platné reformy bez náhrady, ale my si nemůžeme udržet ten systém takhle bez reformy. To znamená, my bychom postupně dospěli k tomu, že by nebylo na důchody… Není třeba strašit tím, že lidé budou, jak někdy i čtu – a teď neříkám, že to tady pan předseda řekl – ale že rovnou půjdou z práce do LDN dožít a pak už končí. To opravdu ne, je tady v tomhletom směru vidět, že opozice nemá řešení.“
Dialog s profesorem Beranem
Jako příklad toho, co se všechno dá udělat s videem, použiji spontánně vzniklé video sestříhané a k nepoznání proměněné z mého vlastního projevu. „Na vlastní oči“ na YouTube uvidíte a uslyšíte, jak bučím. Připomínám ale – to video je vtip, nejde o fake, ale o satiru. Autor ukazuje nejen to kouzlo, které pomocí editoru videa vytvořil z mého projevu, ale – férově – ve svém výtvoru ukáže i ten můj původní výrok, ze kterého mé bučení vytvořil. Není to útok na mou osobu, není to fake, je to sranda. Nezlobím se na autora a skutečně jsem se zasmál. Ale nejprve popíšu, jak se takové video vytváří.
Vezmete video, ve kterém mluví člověk, kterého ve svém výtvoru chcete znemožnit, pomluvit, nebo – jako v případě toho mého – udělat recesní výplod. Pustíte si ho a najdete místo, kde se ten člověk, ze kterého si budete dělat srandu, nějak vyjadřuje, něco říká, a pustíte si tu pasáž zpomaleně. Najdete, kde ten člověk (například) říká slovo „žába“. Nebo „válka“ či „dálka“. Tedy slovo s dlouhým á, při jehož vyslovování se otvírá pusa. Videa, která zpracovávám já, mají obvykle 25 „oken“, obrázků, za vteřinu. A tak si to ve videoeditoru pustíte okno po oknu, než najdete, kde má mluvčí tu pusu otevřenou nejvíce, a vyberete si, vystřihnete to jedno jediné okno. Obraz i zvuk. A pak to jedno jediné okno do vašeho výsledného videa zopakujete, jedno za druhým, dvěstěpadesátkrát. Když je střih hotov, video si pustíte a co na něm nebude? Desetivteřinový záběr na toho člověka, který sedí s otevřenou pusou a vydává zvuk „áááááááááááááááááááááááá“. A je to. K vidění, jak bučím, je takto udělané video zde na YouTube (díky autorovi Voj Ta).
Rozhoduje zdroj
Starším lidem se to bude vysvětlovat těžko, že existuje možnost sestříhat si doma video pomocí softwaru, který je v nějaké odlehčené verzi ke stažení zdarma. Dá se s ním naučit pracovat za tři večery a ta možnost se objevila až s masivním rozvojem internetu. Máme ji tak patnáct, nanejvýš dvacet let. Ale tato možnost tu prostě je, je běžně dostupná a je součástí reality, ve které žijeme. Což zcela zásadně mění situaci v posuzování hodnověrnosti toho, co vidíme na monitorech našich počítačů či mobilů.
To, že vidíme nějaké video a v něm nějaký obsah, rozhodně neznamená, že to video zachycuje reálný děj a že to, co v něm vidíme, se skutečně stalo. Stejně jako u psané zprávy je i u videa vodítkem k posouzení jeho pravdivosti především hodnověrnost zdroje. Takže je-li nějaké video zveřejněno na serveru České televize nebo Seznam Zpráv, je plně věrohodné. Pokud však najdeme nějaké video na sociální síti a postuje je účet Vlast Enec, nemusí mít to, co v něm vidíme, vůbec žádnou souvislost s realitou. A brát vážně je můžeme až tehdy, když si ve věrohodném zdroji ověříme, zda je na něm zachycena reálná událost, anebo zda jde o umný výsledek stříhačské práce – starou terminologií „filmový trik“. Takže pro potírání dezinformací musí stát především zajistit průběžné, účinné a efektivní zvyšování mediální gramotnosti občanů. Protože fráze „viděl jsem to na vlastní oči“ dnes znamená něco úplně jiného, než „viděl jsem to na vlastní oči na videu na internetu“.