Už tři týdny pochoduje více než kilometrový zástup lidí na Istanbul. Vede je lídr opoziční republikánské strany Kemal Kilicdaroglu, šéf partaje, jež se hlásí k sekulárnímu odkazu atatürkovského Turecka. Přidalo se k němu na třicet tisíc odpůrců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Vládne nám diktátor,“ vysvětlil šéf republikánů své motivace pro vyčerpávající pochod.
Zástup denně ujde dvacet kilometrů ve velkých vedrech střídaných prudkými dešti. Nespokojenci nesou cedule se nápisem „adalet“ čili spravedlnost. Čím více se demonstranti blíží patnáctimilionové turecké megalopoli, tím více roste pravděpodobnost střetů, obzvláště pokud průvod naroste na předpokládaných sto tisíc lidí. Policie už také informovala, že zmařila teroristický útok Islámského státu, který chtěl průvod sabotovat.
Kosmonaut a špion
Turecko možná vymizelo ze světových médií, ale vnitropolitická bouře zdaleka neutichá. Tažení na Istanbul dokazuje, že Erdogan má v zemi stále odpůrce, kteří chtějí obnovit republikánské zásady, navzdory zastrašování a represím.
Garnitura prezidenta Erdogana ještě nesrovnala všechny účty s „vnitřními nepřáteli“. Po Kurdech a (domnělých či reálných) stoupencích hnutí duchovního Fethullaha Gülena přišla řada například na sexuální menšiny. Policisté tvrdě rozehnali zakázaný průvod LGBT komunity Gay Pride v Istanbulu. Množí se také svědectví o zastrašování, šikaně a výhrůžkám vůči homosexuálům.
A nyní došlo i na republikány. Turecká prokuratura nedávno odsoudila člena strany Enise Berberoglua k pětadvaceti letům vězení za špionáž. To je zajímavý vývoj. Erdogan se dříve zbavil odpůrců z prokurdské Lidové demokratické strany, ale do republikánů se nepouštěl.
Celý případ má obskurní pozadí. V roce 2015 zveřejnil deník Cumhuriyet záběry údajně ukazující, jak turecká rozvědka převáží zbraně islamistům do Sýrie. Tehdejší šéfredaktor listu Cumhuriyet Can Dundar dostal pět let vězení, ale prchl do Německa. Berberoglu měl podle soudu tyto záběry poskytnout novinářům.
Shrnuto – politik dostal pětadvacet let za vyzrazení státního tajemství, že Ankara tajně posílá zbraně pro sunnitské turkmenské kmeny a teroristy v Sýrii, což Erdogan dlouhodobě odmítá. Tvrdil, že jim posílá humanitární pomoc. Když na situaci aplikujeme turecký kontext posledního roku, je těžké za tím vidět cokoli jiného než zastrašování opozice.
Podobných případů přibývá, jako by vláda brala z nevyčerpatelné studnice. Po loňském puči čeká na soudní řízení 50 tisíc lidí a 150 tisíc lidí skončilo ve vazbě nebo přišlo o práci. Některé případy jsou přitom opravdu znepokojivé, jako například příběh tureckého fyzika pracujícího pro NASA, který je obviněný z přípravy puče.
37letý Serkan Gölge má kromě tureckého i americké občanství a skončil ve vězení jako řada dalších Turků s vazbami na Spojené státy. Erdoganova vláda loni opakovaně vinila Washington z toho, že poskytuje útočiště Gülenovi, jehož Ankara považuje za strůjce pokusu o převrat.
Policie Gölgeho zatkla loni krátce po zmařeném puči během jeho dovolené v Turecku. Gölge skončil na samotce na základě nejasného obvinění a hrozí mu až patnáct let vězení za členství v „teroristické organizaci“. Za teroristu jej úřady považují proto, že v jeho domě našly dolarovou bankovku, ty podle legendy údajně rozdával Gülen věrným stoupencům svého hnutí. Kromě toho studoval na škole navázané na gülenovce, přestože mu jeho studium posvětila centrální vláda v Ankaře.
Turecké úřady mu nedávno zamítly propuštění na kauci. Se svým jednoročním synem se může vidět jednou za dva měsíce a zhubl deset kilo. Jeho vyhlídky nejsou dobré a turecký soud z něj možná udělá exemplární příklad, ke značné nevoli Američanů. Zatýkání a perzekuce tureckých Američanů slouží jako svého druhu páka (či pomsta) vůči Spojeným státům a jejich nevoli předhodit Gülena lvům.
Podobně drsný přístup vůči váženému vědci pracujícímu v elitní organizaci, jako je NASA, dokazuje stav tureckého soudnictví a vzrůstající sebedůvěru Erdoganova režimu při čištění nepohodlných osob.
Prezidentovo megalomanství ale může z dlouhodobého hlediska Turecku uškodit. Pokud vládnete zemi, kde fyzikové NASA chodí do žaláře na základě vlastnictví dolarové bankovky, riskujete úplnou ztrátu důvěryhodnosti na mezinárodním poli a další vnitřní rozklad. Erdoganova odysea za absolutní mocí ale nekončí a vyžádá si ještě mnoho obětí.