Prohlásit, že Krym patří Ukrajině, není nic zvláštního. To může popírat jen nějaká loutka Moskvy nebo někdo, kdo se snaží vystupovat jako stoupenec „geopolitického realismu“ a „sfér zájmu“ a dalších podezřelých záležitostí. Teď to ale prohlásil nejvyšší turecký vůdce. Bude zajímavé sledovat, co to znamená a jak na to bude Kreml reagovat.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že podle mezinárodního práva by měl být Krym vrácen Ukrajině. „Mezinárodní právo vyžaduje, aby byl Krym vrácen Ukrajině. To je rozhodující pro celý region a pro globální bezpečnostní systém, pro stabilitu, podporu územní celistvosti, suverenity a politické jednoty Ukrajiny,“ prohlásil Erdogan. Ten v úterý 23. srpna vystoupil na druhém summitu Krymské platformy v Kyjevě, kterého se zúčastnili zástupci 60 zemí, včetně prezidentů a premiérů 40 zemí.
Summit probíhá v situaci, kdy ruská invaze zjevně nesplnila hlavní cíle, tedy likvidaci samostatnosti Ukrajiny a svržení ukrajinské vlády. Frontová linie se příliš neposunuje a ukrajinská armáda stupňuje útoky na ruské muniční sklady a teď už i na vojenská zařízení na samotném Krymu.
Turecko, stejně jako značná část zemí, odsuzuje ruskou anexi Krymu, ale zároveň vystupuje tak, jako když se snaží v rusko-ukrajinském konfliktu najít rovnováhu a udržovat dobré vztahy s oběma stranami. Turecko neuplatňuje sankce jako jiné země, ale zase podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní. Kromě proslulých dronů teď poslalo i obrněná vozidla třídy MRAP. Nyní 50 kusů a následovat má dalších 150.
Po 250 polských tancích T-72 by to bylo další významné posílení. Bez této těžké techniky nemohou Ukrajinci provést protiofenzívu, o které často hovoří. Na nějaké mírové rozhovory to nevypadá. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že v současné situaci Ukrajina nepřistoupí na příměří a nehodlá s Ruskem uzavírat žádné nové „minské dohody“, protože to vede pouze ke ztrátě území. „V okamžiku, ve kterém se nacházíme, nejsme připraveni na příměří. Dali jsme jasně najevo, že žádný ‚Minsk-3‘, ‚Minsk-5‘ nebo ‚Minsk-7‘ nebude. Tyto hry hrát nebudeme, přišli jsme tak o část svého území. A všichni tomu velmi dobře rozumí, všichni to od nás slyšeli. Protože je to past,“ prohlásil Zelenskyj.
Erdogan jako mazaný sultán ví, že někdy může být výhodné si užívat dvojakost, ale rozhodně by bylo špatné stát nakonec na straně poraženého. Je ostatně hlavou členského státu NATO. Je stále jasnější, že Rusko, ať se bude dít cokoliv, z této války vyjde značně pochroumané a to je ještě mírné označení. Ukrajina je ohledně Krymu zjevně zcela rozhodná a ruské vedení, přes silácká slova a nacionalistické šílení, spíše deprimované. Zkušený autokrat umí vycítit slabost a v tomto případě už na to nemusí být ani moc velký talent.