Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že Nizozemsko zaplatí za „nestoudné zacházení“ s tureckou ministryní, kterou Nizozemci vyhostili ze země. Situace vyústila podle agentury AP v bezprecedentní diplomatickou roztržku mezi oběma státy.
„Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii,“ prohlásil Erdogan v projevu, předneseném v Istanbulu. Turecký prezident při této příležitosti opět postup nizozemských úřadů přirovnal k „nacismu a fašismu“.
Ankara hrozí Nizozemcům nejtvrdší odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie.
Oba členové turecké vlády chtěli v Nizozemsku agitovat mezi tureckou menšinou před referendem o kontroverzní turecké ústavní novele, která má posílit pravomoci hlavy státu. Nizozemsko i další západní státy se přitom stavějí zdrženlivě či přímo odmítavě ke snahám tureckých politiků získat podporu turecké diaspory pro změnu ústavy, která podle svých kritiků poskytne prezidentovi postavení neomezeného vládce.
Erdogan dnes poděkoval Francii, že umožnila návštěvu šéfa turecké diplomacie, který dnes ve městě Mety vystoupil před početným publikem.
Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku žije podle různých odhadů asi 400.000 až půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Většina má dvojí občanství, a tak může hlasovat v obou zemích. V přibližně šestašedesátimilionové Francii některé zdroje odhadují, že turecká menšina má přes 200.000 členů.
Nizozemsko se chystá ve středu k parlamentním volbám, ve kterých zápolí nynější premiér Mark Rutte s populistickým politikem a odpůrcem islámu Geertem Wildersem.