Poslanec Jakub Janda z ODS se už brzy bude muset před Mandátovým a imunitním výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jehož předsedou je komunista Grospič, zodpovídat za svůj výrok o bolševiky prolezlém Českém svazu bojovníků za svobodu. Za to, co v debatě o příliš velkorysém financování spolku ze státních peněz prohlásil, mu hrozí nařízená omluva a pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu.
Co tak strašného řekl?
„Je bytostně amorální, aby pofiderní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz.“
V pořadu České televize 168 hodin to tedy vzali pěkně popořadě a zaměřili se na to, zda poslanec Janda neprávem obviňuje, a měl by tedy být disciplinárně potrestán, nebo naopak vychází z doložitelné skutečnosti a vyjmenované typy se v řadách ČSBS opravdu nacházejí.
Bývalí estébáci
Milan Andres. Místopředseda svazu. Od roku 1986 pracoval ve vojenské kontrarozvědce. Badatel Radek Schovánek potvrdil, že jde o bývalého příslušníka Státní bezpečnosti, jelikož vojenská kontarozvědka byla její součástí. Andres to popírá. Podle Schovánka je ale věc zcela jasná a oddiskutovat se nedá.
Konfidenti
Jaroslav Vodička. Předseda ČSBS. V archivu bezpečnostních složek se nalézá protokol potvrzující jeho spolupráci s Veřejnou bezpečností, a to pod krycím jménem Josef. A opět doplňuje historik a dokumentarista Schovánek: „Pan Vodička je veden v registračním protokolu VB jako její tajný spolupracovník v kategorii agent.“ Předseda Vodička – vcelku nepřekvapivě a téměř po babišovsku – dokumentům odporuje tvrzením, že žádným agentem nebyl.
Komunističtí policajti
Zdeněk Ondráček. Poslanec KSČM, bývalý příslušník Pohotovostního pluku VB, proslulý tím, že v roce 1989 během tzv. Palachova týdne mlátil na Václavském náměstí demonstranty toužící po svobodě. Loňského roku Ondráček, z dobrého důvodu přezdívaný Mlátička, obdržel od ČSBS medaili s nápisem „Za vlast a za svobodu“.
Sněmovní opozice si tedy vcelku právem přála, aby částka přesahující šest milionů korun, kterou spolek každoročně pobírá z veřejných peněz, byla výrazně snížena. A zdálo se, že výjimečně není proti ani premiér Babiš.
Na webech iDnes a Lidovky (čili „u Babiše“, i když formálně ve svěřenském fondu) vyšel 25. října 2018 článek hlásající:
„Premiér Andrej Babiš nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), který vyznamenal komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, dostal příští rok 6,3 milionu korun.“
Prohlásil to ve sněmovně při interpelacích. Doslova pak řekl: „Nevím, kdo navrhl 6,3 milionu, já určitě s tím nebudu souhlasit.“
Určitě. Jistě. Samozřejmě. Jak jinak. Panu premiérovi můžeme věřit. Co řekne, to jako by se už stalo. Nebo ne? Přes všechnu snahu opozice Vodičkův svaz totiž svých 6 300 000 Kč dostal.
„Já nevím…,“ rozčiloval se poté Babiš nad dotazem redaktorky ČT, která chtěla vědět, proč jeho slova najednou přestala platit. „Rozpočet jsme schválili v prosinci… já nevím, proč se na to teď ptáte. … Ta debata je irelevantní, rozpočet je schválen a není k tomu co říct.“
Inu, že by se třeba ptali právě proto, že předtím sliboval pravý opak? Odpovědi se ale, jak bývá u Andreje Babiše zvykem, nedočkali. Jen dotčeného vykrucování a výmluv. Jistě, od konce října do prosince a pak od prosince do ledna je neuvěřitelně dlouhá doba. To si snad předseda vlády má pamatovat, co vykládal, nebo nedejbože proč to nedodržel? To po něm přece nikdo nemůže chtít. To je, jak nám vyložil, irelevantní, a novináři se ho na to nemají ptát.
Co bylo za tím nesplněným slibem tentokrát, ale místo něj ochotně prozradila komunistická poslankyně Miloslava Vostrá, předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru. Redaktorce 168 hodin vysvětlila:
„To, aby ty peníze zůstaly v nezměněné výši pro svaz bojovníků, tak já se přiznám, že to byla jedna z podmínek. Pro podporu státního rozpočtu,“ oznámila s radostným úsměvem.
Tak až zase někdy uslyšíte, jak Andrej Babiš tvrdí, že komunisté nemají na vládu žádný vliv, nekladou si podmínky a nedávají jí žádná ultimáta, tak to mu taky věřte. Vidíte přece, že na jeho slovo je spoleh.
A jak dopadne poslanec Janda? Těžko říct. Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek, který v dobách totalitního režimu udělal vojenskou kariéru, se dal slyšet, že si nepřeje, aby Janda šel rovnou do vězení. To je od něho ale hezké, že? Toho je třeba si vážit. Prý jim postačí omluva. Tak uvidíme, jestli už jsme dospěli do časů, kdy za pravdu o komunistech, estébácích a konfidentech budou zase padat tresty. Prozatím tedy jen peněžité.