Šéfka EU Ursula von der Leyenová v pátek varovala běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že „je čas změnit kurz“, a slíbila mu, že pokud opustí moc, dostane balíček podpory ve výši tří miliard eur.
O nabídce adresované běloruské opozici píše web Themoscowtimes.com. Předsedkyně Evropské komise uvedla, že poselství EU je dvojí: podpora běloruského lidu a varování Lukašenkovi. „Žádné represe, brutalita nebo nátlak nepřinesou vašemu autoritářskému režimu legitimitu. Dosud jste hrubě ignoroval demokratickou volbu běloruského lidu. Je čas změnit kurz,“ uvedla. „Až – a my věříme, že jde o to, kdy, nikoliv zda – Bělorusko zahájí pokojnou demokratickou transformaci, EU bude u toho, aby ho doprovázela.“
Mluvčí Komise uvedla, že von der Leyenová napsala dopis vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanovské a dalším představitelům opozice, v němž „vyjádřila úctu a obdiv k odvaze a síle běloruského lidu“.
„Předsedkyně sdělila, že EU je připravena všemi možnými způsoby se zapojit do mírového přechodu k demokracii v Bělorusku, a ve svém dopise nastínila komplexní plán ekonomické podpory demokratického Běloruska ze strany EU ve výši až tří miliard eur (3,7 miliardy dolarů),“ uvedla mluvčí Ana Pisonero.
Oznámený investiční balíček je kombinací grantů a půjček, jejichž cílem je pomoci „budoucímu demokratickému Bělorusku stabilizovat jeho hospodářství, reformovat jeho instituce tak, aby byly demokratičtější, a podpořit hospodářské reformy, které zvýší odolnost země, její růstový potenciál a tvorbu pracovních míst“.
„EU tento plán aktivuje, jakmile Bělorusko zahájí přechod k demokracii,“ uvedl Pisonero.
Navrhovaná podpora ze strany EU přichází v době, kdy se blok snaží zvýšit tlak na Lukašenka po nedělním nuceném přistání letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu v Minsku a zatčení disidentského novináře na palubě. Vedoucí představitelé EU se již dohodli na zákazu letů běloruských leteckých společností do Unie a doporučili dopravcům z EU, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru.
Diplomaté 27 zemí nyní pracují na rozšíření sankcí vůči Bělorusku a sledují, jak zasáhnout klíčová odvětví ekonomiky, aby se pokusili podkopat Lukašenkovu finanční podporu. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na twitteru napsal, že plán podpory ve výši tří miliard eur „by měl být skutečným podnětem pro režim, aby změnil svůj kurz“.
Lukašenko, který vládne Bělorusku od roku 1994, si v loňském srpnovém hlasování, které bylo podle opozice a západních diplomatů zmanipulované, vydobyl šestý prezidentský mandát. Po rozsáhlých protestech, které zachvátily zemi, Lukašenkovy bezpečnostní složky rozpoutaly brutální represe, uvěznily tisíce lidí a donutily klíčové oponenty odejít do exilu. EU již Lukašenkovi a dalším 87 představitelům režimu zmrazila majetek a zakázala vydávat víza, ale silný muž se tlaku Západu vyhnul s podporou klíčového spojence Ruska.
Lukašenko se v pátek v Soči setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.