Evropský parlament měl ve středu na programu bod s názvem ”Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“. S deníkem FORUM 24 jste mohli být u toho a celé jednání sledovat. Eurokomisař Günther Oettinger řekl, že dokud se situace s konfliktem zájmů nevyřeší, nebudou Agrofertu vypláceny dotace a budou provedeny audity vyplacených peněz od roku 2007. Debata byla velmi ostrá.
Jako první vystupuje Juliane Bogner-Straussová za Radu EU. „Chtěla bych vás ujistit, že je naprosto zásadní uplatňovat silné mechanismy pro ochranu rozpočtu Evropské unie,“ uvedla. Rada podle ní podporuje názory právníků, že se má proti špatnému nakládání s dotacemi dělat, co se dá.
Další na řadě byl eurokomisař Günther Oettinger. Ten zdůraznil existenci nového nařízení Evropské unie, které platí od 2. srpna 2018. To obsahuje článek 61, který jasněji definuje střet zájmů. „Zaslali jsme předsedovi příslušné země právní názor a jeho odpověď teď vyhodnocujeme,“ říká Oettinger. Od srpna podle něj nebyly České republice a potažmo Agrofertu vyplaceny žádné dotace. „Pokud situace nebude vyjasněná, nemáme v úmyslu žádné prostředky vyplácet,“ sdělil.
Babišovi dle Oettingera Evropská komise dala najevo, že musí střet zájmů řešit. Nejdůležitější ale je, aby se takto chovaly všechny členské státy, které EU musí kontrolovat. „Je ovšem jasné, že toto není otázka pouze vnitrostátních orgánů,“ myslí si eurokomisař.
Eurokomisař hovořil o době před 2. srpnem 2018. „Pověřili jsme naše služby komplexním auditem a tento audit bude trvat několik pracovních dnů. Jde o to vyhodnotit léta 2007-2013 a 2013 do léta 2018,“ vysvětlil s tím, že Evropskou komisi zajímá jak doba, kdy Babiš nebyl v politice, tak ta, kdy působil jako ministr financí a posléze premiér. „Jedná se o 12,4 milionů eur,“ dodal a vyjmenoval počty projektů, na nichž se evropské peníze podílely.
„Oznámili jsme příslušným místům v Praze, v jakém rozsahu budeme provádět audit,“ doplnil.
Šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Graessleová: „Sledujeme se znepokojením vývoj v České republice,“ zaznělo. Graessleová uvedla, že Babiš je „žábou na prameni“ a zasahuje do činnosti kontrolních orgánů. České úřady se podle ní musí postarat o trestně-právní stránku věci. „Jde o důvěryhodnost celé Evropské unie,“ myslí si europoslankyně. „Požadujeme činy. A sice: Žádné další peníze Agrofertu, dokud je takto narušena hospodářská soutěž,“ vyzvala a zmínila také Babišovu kauzu korunových dluhopisů. „Babiš nám něco slíbil a nikdy to nesplnil. A já si myslím, že teď to bude také tak. Pan Verhofstadt tady správně brojí proti Maďarsku a teď bych čekala, že se postaví a vyzve svého přítele Babiše k odpovědnosti.“
Europoslanec Jan Zahradil byl první z České republiky. „Na evropské půdě skutečně rezonuje podezření střetu zájmů. A bohužel rezonuje z míst nejvyšších, bohužel z místa premiéra České republiky,“ uvedl. Zahradil jasně řekl: „Toto není žádná kampaň, žádná účelovka, žádné spiknutí. Je potřeba vyšetřit, zda si tady někdo nepřihrává malou domů.“ Českého europoslance netěší, že se na plénu probírá jeho země, ale je to podle něj nutné.
Jeden z europoslanců frakce ALDE, kam také patří hnutí ANO, Nils Torvalds hovořil o tom, že je nutné brzy najít řešení a že věc mají řešit české orgány. „Neměli byhcom dělat unáhlené závěry, je něco jiného, když někdo podkopává základy právního státu. Je potřeba, abychom dobře posloužili EU,“ uvedl.
„Vidíme, že premiér má prospěch z evropských prostředků,“ řekl ve svém vystoupení europoslanec Dennis de Jong. Je podle něj potřeba, aby Evropská komise poskytovala Evropskému parlamentu zprávy o boji proti korupci.
„Musíme hovořit o tom, aby si političtí podnikatelé nepřihrávali evropské prostředky,“ prohlásil europoslanec Bart Staes. „Nejsme bankomat,“ dodal. „Tohle prostě není normální.“
Jiří Payne ze Svobodných nepříliš překvapivě kritizoval samotnou existenci dotací. Stanislav Polčák (STAN): „Babiš je v nezpochybnitelném střet zájmů, tady něco nesedí. Nejde o věc sporného výkladu předpisů, jak se snaží český premiér vymluvit,“ řekl. „Očekávám, že Evropská komise bude bránit zájmy daňových poplatníků Evropské unie.“
Hned několikrát bylo zmíněno, že toto není prostup proti České republice. Pak vystoupila europoslankyně z ANO Martina Dlabajová. „Prostor k nalezení řešení bychom měli nechat i českým orgánům,“ myslí si. Dlabajová má za to, že je nutné mít s problémem českého premiéra trpělivost. „Je honba za lacinými politickými body opravdu to jediné, co nás zajímá?“ zeptala se.
„Nehodlám se zastávat Andreje Babiše, ale České republiky, která si nezaslouží být na pranýři,“ řekla ve svém vystoupení komunistka Kateřina Konečná.
„Konflikt zájmů Andreje Babiše nemůže být nadále ignorován,“ myslí si pirátská europoslankyně Julia Redaová. Ta zmínila také problém ministra zemědělství Tomana, který je také ve střetu zájmů. „Apeluji na aplikaci přísných postupů a nápravných opatření,“ vyzvala.
Europoslanec Bill Etherigde: „Tak tohle je noční můra,“ prohlásil s tím, že se dotace nedají eticky a správně ukočírovat. Český europoslanec Pavel Svoboda se Etheridge zeptal, zda mu připadá v pořádku, že se nechává platit Evropskou unií proto, aby ji kritizoval.
Lidovec Tomáš Zdechovský řekl, že tato debata není o jednom člověku, ale o principech. Výbor pro rozpočtovou kontrolu se podle něj zabývá všemi podezřeními. „Andrej Babiš není v této debatě oběť, ale strůjce. Kdyby nebyl střet zájmů, tato debata není,“ prohlásil. Od eurokomisaře žádá, aby postupoval neutrálně a dotáhl věc do konce. Od svých kolegů zase chtěl, aby se zamysleli nad tím, jak se budou střety zájmů řešit. „Jedině tak můžeme navrátit kredibilitu Evropské unie. Je škoda, že tu není pan Verhofstadt.“
Miroslav Poche si myslí, že tato debata se měla konat až po zveřejnění závěrů Evropské komise. „Z dokumentů, které máme, vyplývá, že Babiš je ve střetu zájmů,“ uvedl a zmínil i další Babišovy problémy, ať už Čapí hnízdo, nebo spolupráci s StB.
Babišova europoslankyně Dita Charanzová řekla, že neví, co je smyslem probíhající debaty. „Jde o hry, které poškozují v první řadě samotné Česko a ani nepřispívají k dobré reputaci Evropské unie u nás v Česku.“
Europoslanec Reinhard Bütikofer: „Pokud toto není skutečný problém, tak jsme všichni někde mimo.“ Bütikofer ostře zkritizoval své kolegy z frakce ALDE, kteří Andreje Babiše hájí. Konečné se kritika nelíbila a křičela na něj, že čeští komunisté hájí zájmy občanů. „To, jak jste to uvedla, zničilo veškerou důvěryhodnost. Zastávala jste se korupčníka.“
Italský europoslanec Fabio Massimo Castaldo zmínil, že Babiš má střet zájmů i v médiích vlastnictvím vydavatelství Mafra. Bývalý člen hnutí ANO Pavel Telička zase řekl, že ho mrzí, že nemůže sdílet názory svých kolegů z frakce ALDE. Ten vyzval, aby eurokomisař hledal řešení, které nepoškodí Českou republiku, ale zasáhne proti konkrétnímu subjektu, tedy proti Agrofertu.
Eurokomisař Oettinger poděkoval za debatu s tím, že se ukázalo, o jak vážnou věc se jedná. Slíbil, že se vynasnaží, aby očekáváním dostál v nejbližších dnech a týdnech. A úplně jasno bude rozhodně ještě v tomto volebním období.