Velvyslanci z 27 členských států Evropské unie ve středu souhlasili s přijetím „omezujících opatření“ vůči Bělorusku kvůli jeho pomoci Ruské federaci v její agresi na Ukrajině. Opatření mají zahrnovat seznamy jednotlivců a subjektů, ovšem bližší informace o sankčním balíčku zatím nebyly zveřejněny.
„Velvyslanci EU se dnes dohodli na přijetí restriktivních opatření s ohledem na situaci v Bělorusku a zapojení Běloruska do ruské agrese proti Ukrajině. Opatření zahrnují seznamy jednotlivců a subjektů,“ uvedlo ve středu Španělsko, které v současné době předsedá Radě Evropské unie.
Server Politico informoval o připravovaných sankcích už před dvěma týdny s odvoláním na tři unijní diplomaty. Konkrétně dva z nich informovali o balíčku vojenských opatření, který by zahrnoval restrikce na vojenské vybavení včetně leteckého. Sankce by měly odrážet ty, které platí proti Rusku, a jde zejména o oslabení toku vojenského vybavení, které je nelegálně posíláno přes Bělorusko do Ruska.
Velvyslanci Evropské unie souhlasili s vojenskými sankcemi proti Bělorusku také v návaznosti na posílení unijních vztahů se 79 africkými a karibskými zeměmi, které dlouhou dobu blokovalo Polsko.
Nové běloruské sankce by měly být odrazovým můstkem k širší a globálnější dohodě o penalizaci Běloruska, uvedli diplomaté s tím, že se zatím o sankcích vůči Bělorusku jedná nezávisle na sankcích protiruských.
Taková jednání byla zastavena kvůli snaze vyjmout běloruské hnojivo ze sankcí Evropské unie. Většina členských zemí souhlasila, ale Litva trvala na svém opačném postoji, protože by podle ní tímto vynětím bylo běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi poskytnuto záchranné lano, přičemž ke snížení problému s nedostatkem potravin by to přispělo minimálně.