Evropská unie na konci června schválila směrnici, která se týká péče o dítě. Tato směrnice chce po členských státech, aby se pokusili ulehčit ženám, které nejčastěji pečují o děti, návrat do práce a možnost udržet se na pracovním trhu. Zároveň by měla otcům dát příležitost strávit s dětmi více času doma. Vyznění v českém veřejném prostoru je ale úplně jiné: zdá se, jako by byla zavedena povinnost otců zůstávat doma, a když tak neučiní, rodina přijde o peníze.
O směrnici informoval server iRozhlas.cz, který mj. uvedl, že by se rodičům, kteří možnost nevyužijí, mohla „zkrátit doba čerpání rodičovského příspěvku“. „Že by měl někdo trestat otce za to, že tu možnost nevyužijí, je úplný nonsens. Konečná podoba směrnice samozřejmě závisí na právním řádu jednotlivých států,“ odmítl pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský.
Toto vyznění směrnice okamžitě využila dezinformační média, pro které se věc stala tématem číslo jedna. Parlamentní listy, nejnavštěvovanější dezinformační web, například píše: „Táta doma, máma do práce, nařídila EU. A už dost, zní z Česka. Je to vážné.“ Web Eurozprávy.cz rovnou uvádí, že „rodičovská bude povinná i pro otce. Na několik měsíců vystřídají matku dítěte“.
Jenže povinnost směrnice EU nezavádí. V odstavci 31 je výslovně napsáno: „Členské státy by měly stanovit přiměřenou výši odměny nebo příspěvku během minimální nepřenosné doby rodičovské dovolené zaručené podle této směrnice. Při jejím stanovení by měly vzít v úvahu skutečnost, že čerpání rodičovské dovolené má pro rodinu často za následek ztrátu příjmu a že osoby s hlavním příjmem v rodině mohou využít své právo na rodičovskou dovolenou pouze tehdy, pokud bude dostatečně dobře odměněna, aby jim umožnila důstojnou životní úroveň.“
Směrnice EU se zabývají mnohem obecnějším rámcem právních nařízení, než jsou zákony v jednotlivých členských zemích. Rozhodně tedy nelze říci, že každý stát doslova přijme celé znění a že EU snad nařídila otcům zůstat doma, přestože by to například narušilo ekonomickou situaci rodiny. Česko by tuto konkrétní směrnici mělo přijmout do dvou let.