Přibližně 7,5 miliardy korun bude zřejmě muset zaplatit Česká republika kvůli tomu, že jsou u nás špatně rozdělovány evropské peníze určené na podporu zemědělství. Na případ upozornily Hospodářské noviny. Evropské komisi se údajně nelíbí, že české ministerstvo zemědělství nekontrolovalo, komu vlastně peníze vyplácí.

Konkrétně má jít o nedostatečnou kontrolu toho, zda firma pobírající dotace je zaměřena skutečně jen na zemědělství. Ministerstvo zemědělství se brání, jednat chce v Bruselu.

Není to rozhodně jediný problém dotací EU do zemědělství v ČR. Velkým tématem je podpora takzvaných malých a středních zemědělců. Běžná praxe v ČR je totiž taková, že tyto peníze často končí u velkých firem, které se k nim účelově dostanou. Ukázkovým příkladem je přitom sám premiér Andrej Babiš, který kvůli nelegálnímu získání dotace na své venkovské sídlo může skončit na deset let ve vězení. Agrofert přitom získává i další dotace určené drobným zemědělcům. Že peníze pro drobné farmáře končí u velkých holdingů, už upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad.

Na to, aby zemědělské dotace končily v ČR tam, kam jsou skutečně určeny, má dohlížet ministr zemědělství a premiér. Oba jsou však v obrovském střetu zájmů. Oba ony dotace, které hlídají, sami ve velkém pobírají.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora