Byrokraté v Bruselu používají metody nacistického diktátora, jejichž cílem je sjednotit Evropu pod jednou vládnoucí autoritou a vytvořit superstát. Katastrofální selhání Evropské unie přispělo k napětí mezi členskými státy a umožnilo obrovský růst vlivu Německa, varoval Boris Johnson s tím, že by mohlo z strany EU dojít k „převzetí italské ekonomiky a zničení Řecka“.
Odstupující konzervativní starosta Londýna Boris Johnson patří k vůdčím zastáncům odchodu Británie z Evropské unie. V rozhovoru pro deník Telegraph volá také po návratu britského vzdoru z válečných let, kdy stál v čele země Winston Churchill. Vyzval Brity, aby se stali opět „hrdiny Evropy“, osvobodili Británii a zachránili EU od vlastního zániku hlasováním pro vystoupení Británie z Unie. Referendum proběhne již příští měsíc.
Za posledních 2000 let byla podle Johnsona evropská historie charakteristická opakovanými pokusy o sjednocení Evropy pode jedinou vládou s cílem obnovit na kontinentu ztracený zlatý věk z dob nadvlády Římanů. „Napoleon, Hitler, snažili se o to různí lidé, vždy to ale skončilo tragicky,“ říká. Evropská unie je pole něho jen dalším takovým pokusem.
Euro se prý stalo prostředkem, díky němuž Německo získává naprosto bezkonkurenční ekonomickou výhodu oproti celé eurozóně. Potřeba je nyní podle Johnsona jednat umírněně a rozumně, a zastavit proces, který se dostal zcela mimo kontrolu. Oficiální statistiky EU ukazují, že za posledních 10 let klesl vývoz zboží z Británie do zemí EU o 18 %. Oproti tomu německý vývoz ve stejné době vzrostl o 78, 9 %.
„Podstatné je především to, že se opakuje věčný problém: neexistuje žádná základní věrnost myšlence sjednocené Evropy. Neexistuje žádný orgán, který by všichni evropané respektovali, a jemuž by rozuměli. Důsledkem je masivní demokratické prázdno,“ dodal Johnson. Svá tvrzení si načasoval záměrně na kritickou dobu před referendem. Podle Johnsona je Evropská unie stručně řečeno odsouzena k neúspěchu.
Premiér David Cameron podle Johnsona pak podkopává NATO když tvrdí, že zárukou míru je EU a případný brexit by mohl vést i k válečnému konfliktu. Britové budou o setrvání v EU hlasovat v referendu 23. června a výsledek je stále nejasný. Stávající premiér David Cameron vede kampaň za to, aby Británie zůstala v unii. Varuje, že odchod z uskupení 28 evropských států by oslabil Británii ekonomicky i politicky.
S Cameronem nesouhlasí řada poslanců a osobností jeho Konzervativní strany. Mezi ně patří i Boris Johnson, jehož ambicí je stát se příštím vůdcem britských konzervativců. Přesto tvrdí, že s Cameronem zůstávají přáteli, jejich vztah přirovnal k hráčům ragby uprostřed brutálního zápasu.