Je pro mě velkým překvapením, že se česká média zajímají o něco, co v podstatě pro obyvatele České republiky nemá žádný význam. Ale dobře. O co vlastně v těchto slovenských regionálních volbách primárně šlo. Do vyšších územních celků (kraje) jsme si volili župany (hejtmany) a poslance, kteří mají zasednout v regionálních parlamentech.
Největší pozornost se soustředila do Banské Bystrice, kde se očekával souboj mezi fašistickým županem Mariánem Kotlebou a jeho vyzyvatelem, podnikatelem Jánem Lunterem. Celé týdny probíhala intenzivní kampaň, jejímž cílem bylo dostat vůdce fašistické strany z vlivného postu, ze kterého měl celé čtyři roky na dosah desítky milionů eur.
Krátce před termínem voleb prezident, předseda parlamentu a předseda vlády apelovali na občany, aby šli volit a nepřipustili opětovné zvolení fašistů. Strana Mariána Kotleby postavila do voleb více než 300 kandidátů na poslance a čekal se mimořádně napínavý a těsný souboj. Nakonec bylo všechno jinak.
Fašista Marián Kotleba prohrál na celé čáře a jeho strana získala jen dvě poslanecká křesla. Ale stalo se i to, co nikdo nečekal. Úplně se propadla nejsilnější strana Smer, která už dvě desetiletí nemá na Slovensku vážnou konkurenci. Její ztráty jsou závratné. O velikosti zklamání svědčí i to, že její předseda Robert Fico do této chvíle nevystoupil na veřejnosti.
Očekává se, že v jeho straně, která se celé měsíce a dokonce roky otřásá korupčními skandály, dojde k razantním personálním změnám.
Stále častěji se hovoří o pádu korunního prince a ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je podezřelý z napojení na organizovaný zločin, tunelování eurofondů a podvodech na DPH.
Tyto regionální volby ukázaly, že strana Smer ztrácí, sice pomalu, ale nezadržitelně, voličskou podporu. Stále je však největším politickým uskupením, bez kterého se na Slovensku zatím nebude dát vládnout. I proto se stále častěji objevují spekulace, že Robert Fico vyvolá předčasné volby a dopřeje tak své straně další čtyři roky vládnutí a hlavně kradení.
Otázkou zůstává, kdo by s ním šel do vlády. Podobně jako v ČR nikdo nechce (zatím) vládnout s Andrejem Babišem, ani na Slovensku se současná, těmito volbami posílená opozice, nehrne do smrtelného objetí s Robertem Ficem.