Zástupkyně ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny, Eugenie Číhalová, smýšlí prodemokraticky, a tak leží v žaludku Putinově páté koloně v Česku, kteří se ji snaží zmíněné funkce zbavit. Jak ovšem vyplývá z rozhovoru pro deník FORUM 24, se svými občanskými postoji narazila stejně tak i u Heleny Válkové a Andreje Babiše.
Kdo je ruská menšina v Česku, jakou mají vazbu k ČR?
V Česku je 14 spolků, které se hlásí k ruské národnostní menšině. To je ovšem zavádějící, protože národnostní menšina má ústavou daný statut.
Co je podmínkou pro to, aby stát podporoval jejich zájmy?
Musí se stát občany České republiky. Český stát nemůže podporovat spolky občanů, kteří tu sice žijí, ale svůj domov mají v Moskvě a nemají české občanství.
Své kandidáty na funkci zástupce ruské menšiny do Rady vlády pro národnostní menšiny nominovaly čtyři z oněch 14 spolků. Ty všechny odpovídají ústavní definici?
Ne každý z nich je uznaný jako zástupce národnostní menšiny, neboť nesplňuje základní předpoklad, že má za členy občany České republiky. Mnozí mají občanství Ruské federace…
…což je diskvalifikuje?
Ano, diskvalifikuje je to, ale přesto se stále pokoušejí dostat se nejen do Rady vlády pro menšiny, ale i do dotační komise Ministerstva kultury, kde jsou rovněž zastoupeny národnostní menšiny a ucházejí se o dotace například na různá periodika.
Ovšem i část ruské národnostní menšiny v Česku tvoří stoupenci současné ruské mocenské garnitury. Jste i jejich zástupkyní?
Na pohovoru se mě jako kandidátky na post zástupkyně ruské menšiny ptali hlavně na to, jak si představuji spolupráci s ostatními spolky. Odpověděla jsem jim, že i přes vzájemné neshody je potřeba hledat body, na kterých se mohou dohodnout. Základem pro možné společné akce je pravoslaví, takže se nabízelo vymyslet pořad na pravoslavné Vánoce i Velikonoce. Stejně tak jsem navrhovala i společný pořad pro děti. Od svého zvolení, které mě překvapilo, tak i činím. Pořádáme společné akce, zveme všechny, vstřícnost ze strany ostatních krajanských spolků ale chybí.
Nemají zájem?
Jsou uzavření do sebe. Post Bellum představovalo komiksovou knihu v ruštině, popisující příběh čtyř žen, které byly takzvaně totálně nasazeny. Zvali jsme i lidi z velvyslanectví a jemu blízkých spolků, protože je to všeobjímající kniha. Přišlo hodně lidí z naší strany i z Post Bellum, z těch ostatních skupin ale nikdo. Potíž byla v tom, že podle Jaltské dohody každý, kdo pracoval pro „třetí říši“, nebo se stal zajatcem, měl automaticky cejch špiona, nepřítele státu nebo zrádce. Oni nevzali v potaz, že se otevřely archivy a Andrej Zubov mohl vydat Dějiny Ruska. Mimochodem, díky Bohu, že tady vydali druhý díl. V Rusku ho ale stáhli a dějiny od roku 1939 zamlžují. Nepotřebují ozřejmovat, kdo rozpoutal druhou světovou válku a jak skutečně skončila.
Nevoli části krajanských spolků k demokraticky smýšlející části ruské menšiny pociťujete i osobními útoky. V jiném rozhovoru jste zmínila nadávky do fašistů i přání smrti. Co je to za lidi, kteří se uchylují k něčemu takovému?
Hlavně Češi. „Půjdeš ke zdi, počkáme si na tebe,“ píšou mi také. Je to určitá skupina, kterou znám ještě z doby, kdy jsem se podílela na organizaci iniciativy Pražský Majdan, která šíří povědomí o napadení Ukrajiny, vystupuje na její obranu a organizuje pomoc. Tito lidé vždy stáli poblíž našeho stánku a snažili se nám znepříjemnit práci hlasitou hudbou a podobně. Je to ale i pan poslanec Foldyna, který na mě zaútočil v televizním pořadu Máte slovo. Paní Jílková se s ním měla obratem rozloučit, ale neudělala to. (Jaroslav Foldyna se na adresu Číhalové dopustil demagogické, hrubě urážlivé pomluvy, pozn. red.).
Zmocněnkyně Rady vlády pro lidská práva a národnostní menšiny, Helena Válková, vás na jednu stranu brání ve funkci před tlakem ze spolků kolem ruské ambasády, na druhou stranu vás ale hodlá zásadně oslabit, když najednou mluví o údajné nutnosti druhého zástupce ruské menšiny.
To není vůbec dané. Je ale pravda, že si mě paní Válková po odvysílání inkriminované epizody pořadu Máte slovo zavolala a před jistou komisí mě konfrontovala s údajnými stížnostmi – ve skutečnosti šlo ale o pusté pomluvy a nadávky prokremelských trollů. Vysvětlila jsem, že účast na pietě u pomníku zavražděných Kozáků v rakouském městě Lienz – neboť toho se ony pomluvy týkaly – není žádná adorace nacismu, jak se na mě pokoušeli žalovat, a doložila jsem to publikací Oběti Jalty, programy zádušních mší i zápisy ze schůzí, které dokazují, že šlo o běžnou spolkovou činnost. A, jak známo, v posudku to potvrdil i Vojenský historický ústav.
Podle Deníku N ovšem Válková s Andrejem Babišem vymysleli, že v lednu jmenují druhou zástupkyní prokremelsky naladěnou Jelenu Sorokinovou, která navíc ostře vystupuje proti vaší přítomnosti v radě. Pomáhá si přitom námitkou, že dlouhodobé zastupování menšiny členem jednoho konkrétního spolku „je nedemokratické“. Co demokratického by ale bylo na jmenování zástupkyně sympatizantů Kremlu, který v Rusku zlikvidoval právní stát a stejné rozkladné tendence podporuje i v České republice?
Nejsem si jistá, jestli má v lednu přibýt další zástupce. Žádalo by si to změnu ve statutu národnostních menšin, v němž je dané, že každá má jednoho zástupce. Zároveň by muselo být výběrové řízení, kam by se pochopitelně mohli přihlásit kandidáti i jiných ruských spolků – nejen z toho prokremelského.
Aktivistická činnost, o níž jste se zmínila a jíž jste věnovala svůj čas a energii, vypovídá nepochybně o zásadovosti. Nenarážíte s tímto rysem ve vládních strukturách po boku lidí z Babišova uskupení?
Do svých aktivit si nijak moc mluvit nenechám. Výsledkem prvního sezení u paní profesorky Válkové bylo, že musím okamžitě opustit Milion chvilek pro demokracii. Požadovala to s tím, že je to na přání premiéra, který vzkazoval „nemůžete být mou podřízenou a na náměstí stát s cedulí proti mně.“ To je jediné, v čem jsem uhnula, víc ale uhýbat nebudu.
Premiér těžko někomu zakáže účast na demonstracích, spíš vám chtěl zapovědět, abyste byla součástí skupiny jejich organizátorů…
To určitě nechce, nicméně jsem si uvědomila, že sledují každý můj „lajk“. Na konferenci FORUM 2000 mě zabrala kamera po boku Mikuláše Mináře, a když jsem poté přišla na zasedání vlády, jen jsem se pozdravila s paní Válkovou, už mě kárala slovy „Ale tohle mi nedělejte… Vy zase tam musíte být s tím Mikulášem.“ Paní profesorce jsem připomněla, že o mé účasti na FORUM 2000 jsme mluvili. „To nám nevadí, ale byla jste tam vidět v rozhovoru s Mikulášem,“ zopakovala. V tu chvíli jsem pochopila, že všechno sledují, že si vůbec nemohu dovolit lajknout cokoli, co se týká mého nadřízeného. Tak abyste to věděl…
Bylo by dobré, aby to věděli hlavně čtenáři
Ať to vědí, ono to tak je.
Výběr zástupců menšin do vládní rady se řídí následujícími pravidly:
„Delegovat do Rady vlády pro národnostní menšiny mohou své kandidáty pouze organizace národnostních menšin, které tento statut mají uveden ve stanovách, předkládaných při registraci. Nikoli však spolky krajanů Ruské federace, jak se děje nyní. V uplynulých letech jsem usiloval o to, aby v tomto ohledu byly dodržovány zákony ČR. Informoval jsem o znění zákonů všechny krajanské spolky a podstatné pasáže že zákona jsem pro ně překládal do ruštiny. O situaci jsem podrobně informoval ve všech výročních zprávách předkládaných vládě,“ upřesňuje předchozí dlouholetý zástupce ruské menšiny Alexej Kelin. Zmíněné dokumenty lze dohledat na stránkách Vláda.cz.