Eurozóna bude kvůli nákladům na uprchlickou krizi možná potřebovat pružnější uplatňování pravidel pro výši rozpočtových schodků a státního dluhu svých členů. Německému listu Süddeutsche Zeitung to řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.
Uzpůsobení těchto pravidel za mimořádných okolností umožňuje Pakt stability a růstu, uvedl v dnes zveřejněném článku.
„Budeme nyní zkoumat, zda lze uprchlickou krizi klasifikovat jako mimořádnou okolnost,“ uvedl. Podotkl přitom, že nynější příliv běženců je největším stěhováním národů do regionu od konce druhé světové války.
Podle pravidel stanovených v Paktu stability a růstu jsou horní hranicí pro rozpočtový schodek tři procenta hrubého domácího produktu, limitem pro státní dluh je 60 procent HDP. Evropská komise má za úkol zajistit dodržování těchto pravidel. Během světové finanční krize mnoho členských států tato pravidla porušovalo.
Německo, kam jen v září dorazilo odhadem 170 000 žadatelů o azyl, si plánuje dát stranou pět miliard eur z rozpočtu na letošní rok. Peníze mají sloužit k úhradě nákladů spojených s péčí o běžence v následujícím roce.
Ministr financí Wolfgang Schäuble ve středu prohlásil, že žádný nový dluh příští rok podle jeho názoru nebude muset vzniknout a vláda v Berlíně může dodržet svůj slib zajistit vyrovnaný rozpočet. Jiné země eurozóny ale mají s udržováním nízkých rozpočtových schodků problémy.
[ctete]24968[/ctete]
„Tato uprchlická krize je pro ekonomiky v krátkodobém horizontu zátěží, ve střednědobém horizontu se to však může změnit,“ uvedl v německém deníku Moscovici. „Uprchlickou krizi a její náklady proto musíme posuzovat jako investici. Jsem si jistý, že podnítí novou pracovní sílu, novou energii a novou spotřebu, takže bude mít na naše ekonomiky nakonec pozitivní dopad.“