Poslanci Evropského parlamentu se budou příští týden poprvé zabývat možným zbavením imunity Jany Nagyové (ANO), informoval server iROZHLAS.cz. Důvodem je kauza Čapí hnízdo, ve které je Nagyová obžalovaná.
Vrchní soud v Praze v červenci požádal Evropský parlament o zbavení imunity Nagyové, která je spolu s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.
Pokud příslušný orgán požádá Evropský parlament o zbavení imunity některého z poslanců, předseda EP oznámí žádost na plenárním zasedání a předá ji výboru pro právní záležitosti. Ten si může vyžádat další informace nebo vysvětlení.
Daný europoslanec také dostane možnost vyjádřit se a případně předložit potřebné dokumenty. Výbor potom přijme na neveřejném jednání doporučení, zda má být žádost schválena, nebo zamítnuta. Na základě tohoto doporučení přijme EP své rozhodnutí na následujícím plenárním zasedání. Rozhoduje se prostou většinou, tedy musí to podpořit více než polovina přítomných.
Situace Nagyové by se měla projednávat už příští týden na zasedání výboru, jak uvedla pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí parlamentu Martina Vassová. Jde o první diskusi poslanců o případu. Nelze ale podle ní zatím určit, kdy dojde k rozhodnutí.
Nagyová serveru řekla, že očekává, že ji parlament spíše vydá, jak to bývá zvykem. „Do Evropského parlamentu jsem rozhodně nešla pro imunitu, a jelikož jsem nic neudělala a dvakrát se úspěšně obhájila u soudu, tak se klidně půjdu hájit potřetí nebo počtvrté,“ uvedla.
„Jsem přesvědčená, že způsob, jakým celý tento případ vznikl a jak je ze strany policie a státního zastupitelství vedený, má jediný cíl, a tím je zabránit či alespoň omezit aktivity pana Babiše v politice. Já jsem se jen ‚nedopatřením‘ ocitla v cestě,“ myslí si. Má to prý tak v plánu představit i výboru.
Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
Městský soud v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, nepravomocný rozsudek však odvolací soud zrušil. Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. Babiš a Nagyová obžalobu od počátku odmítají.