Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu na svém čtvrtečním jednání schválil „Zprávu o víceletém finančním rámci na období 2021–2027: boj proti oligarchickým strukturám a ochrana finančních prostředků EU před podvody a střety zájmů“. Ta obsahuje kritiku Evropské komise kvůli nedostatečnému řešení těchto problémů, ale opět připomíná i bývalého premiéra Andreje Babiše, jeho konflikt zájmů a fakt, že se objevil v dokumentech Pandora Papers v souvislosti s offshorovými firmami.
Schválení bylo jednoznačné – 22 členů výboru bylo pro, čtyři proti a dva se zdrželi.
„Zpráva vyzývá Komisi, aby zpřísnila pravidla ve finančním nařízení a zahrnula přesnější definici „profesního střetu zájmů“,“ uvedl před hlasováním o zprávě zpravodaj, europoslanec Petri Sarvamaa. „Jasně jsem také upozornil na to, že vyplácení zemědělských fondů EU je přinejmenším v pěti členských státech velmi problematickou záležitostí. Systém v těchto členských státech mimo jiné zvýhodňuje velké zemědělské podniky a upozorňuje na to, že provozovatelé těchto podniků mají někdy úzké vztahy s politickými stranami, které jsou v jejich zemi u moci,“ dodal.
„Ochrana finančních zájmů EU je naprosto klíčová. Požadujeme větší transparentnost při vynakládání evropských prostředků, zlepšení spolupráce členských států v boji proti oligarchickým strukturám, střetu zájmů, podvodům a praní špinavých peněz a také personální a finanční posílení důležitých úřadů, kterými jsou OLAF, Europol a také Úřad veřejného žalobce. Ty sehrávají důležitou roli v zajišťování ochrany peněz evropských daňových poplatníků,“ okomentoval novinku místopředseda kontrolního rozpočtového výboru Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL).
Babišovo jméno nezaznělo v některém z usnesení zdaleka poprvé. Výbor pro rozpočtovou kontrolu se jím zabývá již od roku 2014, kdy se stal ministrem financí. Europarlament pak o něm a o jeho střetu zájmů hlasoval celkem třikrát. Díky tlaku europoslanců také do České republiky v roce 2020 dorazili auditoři Evropské komise, kteří došli k jasným závěrům, že bývalý premiér je ve střetu zájmů. Stále je velmi pravděpodobné, že Česká republika kvůli tomu bude muset vracet nemalé částky peněz.