Tři europoslanci z frakce Evropské lidové strany, tedy ze stejné, jejímž členem je Stanislav Polčák, se vyjádřili k aktuální kauze, která se týká Polčákovy odměny za právní služby a lobbing v souvislosti s odškodněním konkrétních vesnic po útoku ve Vrběticích. Všichni se shodli, že práce evropského poslance je natolik náročná, že si nedovedou představit, že by k ní vykonávali ještě něco dalšího.
Luděk Niedermayer sice označil Polčákův problém za „jeho osobní věc“, svůj postoj ale dále rozvinul. „Já osobně vykonávám práci europoslance naplno a nedovedu si představit, že bych k ní měl ještě nějakou další práci,“ řekl.
Jeho kolegyně Michaela Šojdrová ocenila Polčákovo rozhodnutí vzdát se odměny a rezignovat na post místopředsedy Starostů a nezávislých. Souhlasila s Niedermayerem, že šlo o osobní problém konkrétního europoslance. „Je to součást jeho sebereflexe, já bych tohle hodnotila spíš pozitivně,“ uvedla. „Práce poslance Evropského parlamentu se musí vykonávat na sto procent. Mandát by neměl být zatížen střetem zájmů,“ řekl k celé věci Tomáš Zdechovský.
Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později v ten den ale na twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. V noci ze středy na čtvrtek Starostové oznámili, že Polčák rezignuje na post místopředsedy hnutí.
Polčák odmítl tvrzení, že od obcí měl dostat provizi za prosazení zákona. Šlo podle něj o náročnou advokátní práci, která trvala řadu měsíců a ještě dále pokračuje. Uvedl, že právní poradenství s kolegy poskytoval ve třech oblastech, a to ve věci náhrady škody, při administraci veřejných zakázek v souvislosti s využitím prostředků vyplaceným obcím a v právním poradenství občanům, kteří na odškodnění nedosáhnou. „V současné době stále vyřizujeme žádosti desítek občanů, kteří se obracejí s žádostí o pomoc, neboť na ně zákon nepamatuje. Obce jim již v minulosti rozeslaly informace, u koho jim uhradily právní zastoupení,“ uvedl Polčák. Dodal, že požádá Advokátní komoru, aby přezkoumala, zda postupoval eticky a v souladu se zákonem.
Polčák se do nejužšího vedení STAN vrátil po zhruba čtyřech letech loni v létě na pražském sněmu hnutí. Funkční období členů všech volených orgánů je podle stanov STAN dvouleté. „V tuto chvíli zůstane pozice místopředsedy do dalšího sněmu neobsazená,“ sdělila ČTK mluvčí STAN Sára Beránková.