Jak již informoval deník FORUM 24, europoslanci ve středu schválili pozměňovací návrh Společné zemědělské politiky, který žádá zastropování evropských dotací a hlavně vytvoření rejstříku konečných beneficientů. To by se velmi dotklo zejména premiéra Andreje Babiše a jeho holdingu Agrofert. Společná zemědělská politika v pátek odpoledne byla v Evropském parlamentu definitivně schválena včetně tohoto návrhu.
Všechny části Společné zemědělské politiky prošly. „Samozřejmě že vždycky může každý žádat více, ale nikomu zase není možné vyhovět úplně. Je dobře, že Společná zemědělská politika byla schválena, a je to určitě posun k ekologičtějšímu zemědělství,“ řekla deníku FORUM 24 europoslankyně Veronika Vrecionová.
Návrh na zastropování a vytvoření rejstříku, tedy transparentnější vyplácení dotací, prosadila do Společné zemědělské politiky předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. Žádný majitel zemědělského koncernu by podle schváleného návrhu nemohl dostat více než 500 tisíc eur na přímých dotacích a jeden milion eur na investičních dotacích.
Návrh Společné zemědělské politiky je kompromisem mezi zájmy „těch velkých“ a snahou podporovat malé farmáře a ekologičtější zemědělství. Proti povinnému zastropování byla velká část liberální frakce Renew Europe, v níž sedí europoslanci za hnutí ANO. „O Babišových europoslancích se ani nemusíme bavit. Podle mých informací ale byli velmi proti i Francouzi,“ dodala Vrecionová.
S podobou Společné zemědělské politiky tak, jak ji schválil Evropský parlament, ale nesouhlasí ani Piráti. „Pro Piráty je klíčové povinné zastropování přímých plateb. Stejně tak ale lpíme na šetrnosti k přírodě a zdraví lidí, čímž musí být podmíněno čerpání dotací. Bohužel, většina europoslanců s námi tento pohled nesdílí. Proto jsme se rozhodli hlasovat proti návrhu reformy zemědělské politiky. Veřejné peníze musí jít zejména k malým a středním podnikům. Nebudeme podporovat dotování evropských agrobaronů,“ řekl Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu.
Evropský parlament tedy žádá zastropování dotací, stejný postoj má i Evropská komise. Nyní je na řadě jednání Evropské rady, a tedy tzv. trialog. Podle Vrecionové je ale jen těžko představitelné, že by Evropská rada mohla názory europarlamentu a komise ignorovat.