V pondělí se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie. Podle českých europoslanců se od něj nedá očekávat nic závratného a postoje maďarského premiéra Viktora Orbána by se do fungování unie neměly promítnout. Rozhovory s Ukrajinou byly již zahájeny, a tak ho podle nich Maďarsko využije především k vlastnímu PR pro své voliče v Maďarsku a pro další domácí kritiku Bruselu.
Ani diplomaté, ani bruselská média se nedokážou shodnout, zda půjde o předsednictví poklidné, profesionální a konstruktivní, či zda se má EU následujících šesti měsíců obávat. Čeští europoslanci se ale přiklánějí na stranu, že bude klidné a vlastně nezajímavé. Nikdo od maďarského premiéra Viktora Orbána totiž žádné velké změny neočekává.
„Z maďarského předsednictví nemám nějaké obavy, jak to podávají někteří glosátoři. Role premiéra je po Lisabonu daleko menší než dřív. Kdo z lidí v EU je například schopen pamatovat si jméno belgického premiéra? Skoro nikdo,“ řekl deníku FORUM 24 europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Ani pirátská europoslankyně Markéta Gregorová nemá valná očekávání. „Typickým znakem populistů na půdě EU je, že ji místo reálné politické práce využívají zejména jako platformu pro udržování svého obrazu u sebe doma. Očekávám, že orbánovské Maďarsko tedy bude dělat ramena, ale bez skutečného dopadu na chod či pověst EU jako takové,“ odpověděla na dotaz deníku FORUM 24.
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) deníku FORUM 24 řekla, že je zřejmé, že v Bruselu se od maďarského předsednictví nic moc neočekává. Sama se domnívá, že ho maďarská vláda v čele s Viktorem Orbánem využije především k vlastnímu PR pro své voliče v Maďarsku a pro další domácí kritiku Bruselu. „Evropský projekt toto předsednictví ale nikam neposune,“ zdůraznila.
Maďarské předsednictví bude spíše udržovací
Maďarské předsednictví bude v podzimním semestru, a to především znamená, že bude krátké. „V srpnu má Brusel celozávodní dovolenou a půlka prosince spadá do vrcholného adventu a Vánoc. Takže zbývají jen cca 3 a půl měsíce. Září a říjen bude probíhat teprve schvalování nové Evropské komise, takže legislativně se nic moc dít ještě nebude,“ přiblížil europoslanec Vondra harmonogram Evropského parlamentu na nadcházející půlrok.
Nerudová také hovořila o tom, že maďarské předsednictví bude velice omezené. „Brusel se teď především soustředí na debatu o obsazení klíčových funkcí a na další institucionální změny. Nová komise začne fungovat až na podzim a o legislativách se bude jednat po Novém roce. V té době už bude maďarské předsednictví u konce,“ přiblížila s tím, že bez ostatních institucí Maďaři ničeho nedosáhnou.
Navíc podotkla, že předsednictví Rady EU je spíše koordinační role a nic nemůže projít, pokud to nepodporuje většina států, a v některých případech je třeba jednomyslnosti.
Europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) navíc zmínil, že je obecně rád, že předsednictví v Radě drží rotaci, a nápady odebrat jej Maďarům vyšuměly do ztracena. „Jinak nic zvláštního neočekávám, i vzhledem k situaci v Bruselu,“ řekl s tím, že vše si teprve sedá a bude se formovat europarlament a následně Evropská komise, a tak maďarské předsednictví bude spíše udržovací.
„Vzhledem ke změnám zavedeným Lisabonskou smlouvou neřídí předsednická země Evropskou radu ani schůzky ministrů zahraničí. Dovedu si představit, že z toho by byly vzhledem k Orbánovým postojům velké obavy. Každopádně, snad se od Maďarska dočkáme minimálně v tomto období otupení hran a neblokování důležitých rozhodnutí. Řečeno bez obalu, Maďaři by se měli chytit za nos a uvědomit si, že blokováním pomoci Ukrajině Evropu oslabují, což je v rozporu s jejich motem,“ řekl Krutílek.
Gregorová také věří, že blokující, vyděračský, populistický a veskrze anti-evropský styl Viktora Orbána nebude unii po dobu předsednictví výrazněji paralyzovat. „Jestli může něčí reputace utrpět, je to reputace samotného Orbána, který ukáže, že jako politik upadající v Evropě do izolace nesvede v praxi vůbec nic, a to ani v průběhu samotného předsednictví,“ řekla s tím, že předsednictví navíc začíná spolu s parlamentními „letními prázdninami“, takže potenciální maďarské divadlo se nedočká valné pozornosti a nebude se dít moc věcí, do kterých by mohlo z pozice předsednické země promlouvat.
Maďarsko nebude do jednání s Ukrajinou zasahovat
Nadcházející maďarské předsednictví v Radě EU budí v Bruselu obavy, a to zejména kvůli tomu, že Budapešť několik měsíců blokovala téměř veškerou pomoc Ukrajině, na níž se ostatní členské státy shodly.
Přístupové rozhovory s Ukrajinou byly zahájeny již v červnu za končícího belgického předsednictví. „Mimo jiné proto, aby to zahájení nemohlo Maďarsko odsouvat. Žádné velké riziko tu proto nevidím, protože rozhovory se stejně potáhnou mnoho let a citlivější témata, jako například zemědělství, přijdou na pořad až později,“ uvedl Vondra.
Ani Gregorová nepředpokládá, že Maďarsko rozhovory nějak ovlivní. „Podpora Ukrajiny a zájem na její postupné přijetí do evropské demokratické rodiny jsou silné napříč unií. Dokonce i řada potenciálních Orbánových spojenců má podporu Ukrajiny v obranné válce proti ruskému agresorovi ve svých prioritách. I v této otázce je tedy Maďarsko v EU v jasné menšině, a předsednictví na tom nic nezmění,“ vysvětlila svůj postoj.
Podle Krutílka je míč na straně Komise, nikoli Rady nebo jejího předsednictví. „Pokud vím, Komise teď bude řadu měsíců podrobně zkoumat ukrajinský právní systém,“ upřesnil.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) deníku FORUM 24 řekl, že osobně toho moc neočekává. „Mimo vyjednání nového vedení u institucí podle mě Maďarsko nebude do jednání s Ukrajinou zasahovat,“ shrnul.
Make Europe Great Again
Logem předsednictví je stylizovaná Rubikova kostka a mottem pro svůj půlrok země zvolila slogan Make Europe Great Again, tedy obdobu volebního hesla amerického exprezidenta Donalda Trumpa z roku 2016.
„Motto mi nijak nevadí. Jasně, je tu inspirace Trumpem, ale zároveň je to úkol i pro EU, aby ve světě nebyla slabá a k smíchu,“ okomentoval ho Alexandr Vondra.
Podle Zdechovského je to dobrý a hodně provokativní slogan. „Od Orbána nikdo nic jiného nečekal,“ dodal.
„Jak jsem zmínil, význam maďarského předsednictví nebude velký. O to může být pro Orbána důležitější marketing, tímto šťavnatým sloganem kopíruje Trumpa a vyvolává kontroverzi, o které se mluví,“ řekl Krutílek s tím, že na druhou stranu, pokud to má odrážet i maďarskou prioritu konkurenceschopné a úspěšné Evropy, tak to vystihuje dobře a tady se s nimi shodne. „Nicméně, jak již jsem říkal, odmítáním pomoci Ukrajině Maďarsko Evropu oslabuje. A to je prostě špatně,“ zdůraznil.
Europoslankyně Gregorová dodala, že podle ní slogan vypovídá o tom, v jakém politickém stylu se Orbán shlíží. „Je to styl silných prohlášení odtržených od politické reality. Ve chvíli, kdy se svým vyďeračským stylem politiky a svým postojem k válce na Ukrajině Orbán odsouvá do politické marginality a izolace v radě i parlamentu, zní podobné heslo jako o to větší přelud,“ vysvětlila.