Na pozadí války na Ukrajině odhlasoval Evropský parlament výzvu Komisi, aby začala efektivněji bojovat s oligarchickými strukturami, střetem zájmů a finančními podvody. Europoslanci tím dali jasně najevo, že ochrana peněz evropských daňových poplatníků není v současnosti dostatečná. V rámci nového víceletého finančního rámce by proto měla Komise napnout své síly k tomu, aby zabránila dalšímu možnému zneužívání evropských peněz.
Zpráva, která vznikala v kontrolním rozpočtovém výboru (CONT), zmiňuje i Andreje Babiše a jeho kolosální střet zájmů v době, kdy byl premiérem České republiky. Jeho kauzy zatěžovaly český stát i na evropské úrovni.
Zřejmě každý si vzpomene na nedávné kontrolní mise do Česka nebo rezoluce, o nichž se hlasovalo v Evropském parlamentu. Babiš dokázal paralyzovat státní správu a ovlivňovat přidělování dotací. Tyto časy snad nadobro skončily!
Pro všechny další oligarchy, kteří chtějí vstoupit do vrcholné politiky s cílem vysávat evropské peníze, je postoj Evropského parlamentu jasným signálem, že jim to v žádném případě neprojde. Jejich byznys bude pod drobnohledem. Tudy peníze nepotečou!
Lepší mechanismy a spolupráce se státy
Evropská komise proto musí nastavit efektivnější opatření, která by zneužívání evropských dotací zabránila. K tomu ale potřebuje i pozitivní přístup členských zemí. Kromě sdílení dat na základě společných IT systémů a vytvoření databází a transparentních rejstříků konečných majitelů je nutné posílit personálně i finančně klíčové evropské úřady, které neúnavně bojují s podvody v EU.
Nejproblematičtější zůstává i nadále oblast zemědělství, kam plyne nejvíce dotací. Obrovská pochybení v udělování evropských financí existují v nejméně pěti zemích, mezi které patří Česká republika, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.
V těchto státech v minulosti naprosto selhaly kontrolní mechanismy. Největší zemědělci dostávali častokrát na základě úplatků evropské dotace, které by jim správně neměly náležet, a to všechno kryli státní úředníci.
Pokračování v práci Jána Kuciaka
Od brutální vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly letos čtyři roky. Talentovaný investigativní reportér se před svou smrtí pustil do rozplétání pochybného vyplácení zemědělských dotací na východě Slovenska.
Z jeho zjištění vycházela i naše delegace Evropského parlamentu, která na konci roku 2018 vyrazila na kontrolní misi na Slovensko, aby ověřila tehdejší důvodná podezření, která se týkala zneužívání evropských dotací. A nestačili jsme se divit!
Kuciak tehdy upozornil na napojení italských zemědělců na italskou mafii. Dotační podvody organizovaly mafiánské organizace, které uplatňovaly dotace na půdu, jež jim vůbec nepatřila. Mezi proslulé případy patří udělení dotací na zemědělskou plochu, kde se ve skutečnosti nacházel hřbitov, betonové parkoviště či lanovka. Tím se roztočila spirála kontrol a vyšetřování, na jejímž konci stanuly některé zainteresované osoby za mřížemi vězeňské cely.
Špička ledovce
Důvodů k radosti je ale jako šafránu. Postupem času se totiž ukázalo, že to byla jen špička ledovce. Případů, kdy si malí farmáři stěžují na šikanu a výhrůžky ze strany velkých zemědělců, již jsou napojeni na stát, jsou stovky.
Kromě slovních útoků a výhrůžek docházelo i k fyzickým atakům. Cílem bylo zničit drobnému farmáři živnost, a donutit ho tak k prodeji jeho pozemku některému z velkých hráčů. Stížnosti malých zemědělců zametly úřady pod koberec.
Špatná kontrola
Investigativní činnost Kuciaka naplno odhalila děravou kontrolu evropských dotací ze strany Komise. Jeho práce se stala symbolem boje proti zneužívání evropských dotací, korupci a klientelismu. I proto je ve zprávě kladen důraz na důležitou úlohu investigativních novinářů a jejich ochranu před obtěžováním a zastrašováním.
Odhlasovaná zpráva je příslibem, že se tím vším Evropská komise začne seriózně zabývat. Já v to pevně věřím.
Autor je europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.