Od 1. ledna má Evropská unie k ruce nástroj vázající výplatu dotací z fondů EU na dodržování principů právního státu. Ač z původního návrhu zákona na obranu právního státu v Evropě během jeho projednávání mnohé odpadlo, jeden z jeho velkých stoupeneců, německý poslanec Evropského parlamentu Daniel Freund, jej i tak označuje za úspěch.
Freund o předmětné úpravě pojednává v článku, jejž publikovala na svých stránkách Nadace Heinricha Bölla. V úvodu dokresluje důvody k této právní úpravě i požadavky účastníků jedné prodemokratické demonstrace v Sofii, jíž byl svědkem, a kde zaznívala hesla jako „Zastavte výplaty dotací EU naší vládě – podporují zkorumpovanou elitu a jsou zneužívány k oslabování demokracie a právního státu.“
Tentýž požadavek Freund zaznamenal i v dalších evropských zemích, Českou republiku nevyjímaje. „Požadavek na Evropskou unii, aby zmrazila, zkrátila či úplně zastavila dotace a platby, jsem v tomto roce na svých cestách Maďarskem, Českou republikou a Bulharskem slyšel mnohokrát,“ poznamenává europoslanec Freund. „Na první pohled znějí radikálně a jako by odporovaly myšlence evropské solidarity. A přece odrážejí rozčarování mladých aktivistů z toho, když miliardové obnosy končí v kapsách politických prospěchářů,“ objasňuje unijní politik s tím, že dotyční aktivisté podtrhují jednu nepříjemnou pravdu o současné Evropě – že způsob, jakým EU vydává své peníze, přispěl ke vzniku zkorumpovaných autokratických struktur členských států.
Způsob, jakým se přesně toto děje i v České republice, na jaře 2019 podrobně zmapovali i dokumentaristé německé televize ZDF ve snímku Usnadněné podvádění. V předmětném příspěvku popsali kumulaci moci v rukou autoritářů Babišova typu, decimujících tržní prostředí a oslabujících demokratické instituce. Filmaři tehdy poprvé jasně demonstrovali, jak si EU nekontrolovanou výplatou dotací předplácí zkázu sebe samé.
Potíž je v tom, že tečou-li miliardy eur evropských daňových poplatníků jako dotace vládám členských států, nemá EU téměř žádnou kontrolu nad tím, zda a v jakém rozsahu se tyto peníze skutečně dostanou ke svým legitimním příjemcům. „Nedostatečná povinnost skládat účty vede ke rozsáhlému zneužívání prostředků. Často lze jen odhadovat, jak vysoké částky v EU ročně končí v černých kasách,“ vysvětluje Daniel Freund a nastiňuje, že u jednotlivých postkomunistických zemí jde o stamiliony až miliardy eur.
„Velká část prostředků EU je při tom zneužívána dvěma způsoby. Jednak jistí politickou moc jedné stranické elity, a zároveň slouží k osobnímu obohacování těch, kdo si prostřednictvím těchto peněz zajistili politickou moc.“ Náklady nejsou jen finanční. Potíž je hlavně v tom, že „arogance a egoismus mocných podkopává důvěru v politiku i v Evropskou unii,“ jak uvádí Freund, který zaznamenal, že korupce s prostředky z fondů EU a oslabování právního státu v některých členských zemích jsou úzce provázané. „S ohledem na to je správné, že evropská iniciativa na obranu demokracie a právního státu působí právě v oblasti, která korupčnické politiky nejvíce pálí – v oblasti peněz,“ vítá nově účinnou legislativní úpravu.